مدیر عامل شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان از نجات جان یک موتورسوار توسط گشت حریم بانی شرکت در یکی از کانال های منطقه شرق شبکه آبیاری دز خبر داد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "محمد اسلامی" گفت: حریم بانان شرکت در حین گشت زنی در محدوده شبکه در نزدیکی روستای بنوت دزفول با سقوط یک موتور سوار در کانال مواجه شده و بلافاصله با استفاده از امکانات خود راننده و سرنشین آن را سالم از بستر کانال آبیاری خارج کردند.

وی با اشاره به ممنوعیت تردد در جاده های مجاور کانال های آبیاری، از عموم مردم منطقه درخواست کرد به منظور حفظ جان خود و جلوگیری از حوادث ناگوار حریم کانال های آبیاری را رعایت کنند.

مدیر عامل شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان همچنین به 381 مورد گشت زنی در سه ماهه اول سال جاری اشاره کرد و گفت: در این مدت، تاسیسات شبکه های آبیاری دز و کرخه شمالی به صورت روزانه و شبانه مورد بازدید قرار گرفته و تخلفات صورت گرفته به حراست شرکت گزارش شده است.

اسلامی افزود: گشت ویژه حفاظت از شبکه های آبیاری در بیش از 1400 کیلومتر از کانال ها و تاسیسات مرتبط در شبانه روز انجام می شود.

وی بیشترین نوع تخلف را تصرف حریم کانال ها و زهکش های آبیاری عنوان کرد و گفت: در سه ماهه اول سال جاری 86 پرونده با موضوع تخلفاتی از قبیل تصرف حریم، سرقت آب و آسیب به تاسیسات در محاکم قضایی تشکیل شده که از این تعداد در 45 مورد حکم قضایی صادر شده است.

گفتنی است معاونت حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان از اقدامات شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان در حوزه حریم بانی و جلوگیری از تخلفات قدردانی کرده است.

شبکه های آبیاری شمال خوزستان شامل شبکه های دز و کرخه شمالی با دارا بودن بیش از یک هزار و 400 کیلومتر کانال و زهکش نقش مهمی در اقتصاد کشاورزی منطقه دارند.

 

منبع: روابط عمومی شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری ناحیه شمال