عملیات بازسازی و ترمیم کانال اصلی پای پل در حدفاصل کیلومتر 76 کانال اصلی پای پل در شبکه آبیاری کرخه شمالی با موفقیت به پایان رسید.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، مدیرعامل شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان با اعلام این خبر افزود: این کانال مهم در چند نقطه به دلیل بافت خاص اراضی این منطقه، در سال های اخیر بارها دچار تخریب شده و به دلیل نشت آب، روند آبرسانی را با اختلال مواجه می کرد که به منظور کاهش قطعی آب، در یک طرح ضربتی در دو مرحله، عملیات لوله گذاری در حد فاصل کیلومتر 76 انجام شد.

"محمد اسلامی" فاز اول اجرای این پروژه را 20 اردیبهشت ماه سال جاری اعلام کرد و گفت: با اخذ مجوز قطع  آب، پروژه در 9 تیرماه ادامه یافت به نحوی که جمعاً هفت رشته لوله به طول 336 متر جهت انتقال آب در این نقطه به کار گرفته شد.

وی ضرورت تامین مداوم آب شُرب اهواز را یادآور شد و افزود: با تلاش شبانه روزی گروه های تعمیرات و بهره برداری شرکت، عملیات خاکریزی، خاکبرداری، بتن ریزی و لوله گذاری در 24 ساعت انجام پذیرفت.

به گفته اسلامی، بیش از 750 میلیون ریال برای تعمیر و بازسازی این نقطه از کانال هزینه شد.

وی همچنین از ترمیم بتن این کانال در حد فاصل کیلومتر 75 کانال پای پل خبر داد و گفت: برای اجرای این پروژه نیز 155 میلیون ریال هزینه شد.

کانال اصلی پای پل به طول ۱۰۷ کیلومتر وظیفه انتقال آب از سد تنظیمی انحرافی کرخه به دشت های پای پل به مساحت ۶۵ هزار هکتار و نیز تامین بخشی از آب شرب اهواز را به عهده دارد.

طرح انتقال آب شُرب از کانال پای پل کرخه در منطقه ام الدبس تا تصفیه خانه کیان آباد اهواز بهمن ماه سال ۱۳۹۲ به بهره برداری رسید.

شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان مدیریت شبکه های آبیاری دز و کرخه شمالی را برعهده دارد.

منبع: روابط عمومی شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری ناحیه شمال
خبرنگار: مسعود پرموز