حفره های بزرگ ایجاد شده در کانال آب تامین کننده آب آشامیدنی اهواز، آبادان و خرمشهر، شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان را برآن داشت تا بدون قطعی آب، عملیات ترمیم این کانال را آغاز کند.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، مدیرعامل این شرکت با اعلام این خبر گفت: بخشی از آب آشامیدنی این شهرها از طریق کانال اصلی پای پل در شبکه آبیاری کرخه شمالی و ایستگاه پمپاژ ام الدبس در انتهای این کانال تامین می شود، که به دلیل ضرورت تامین آب شرب، تعمیرات این کانال از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

"محمد اسلامی" افزود: این کانال مهم درچند نقطه به دلیل بافت خاص اراضی این منطقه، بارها دچار تخریب و با نشت آب، روند آبرسانی مختل شده است، که اخیراً با ایجاد حفره های بزرگ در کنار بدنه کانال درحد فاصل کیلومتر ۷6  بیم آن می رفت که علاوه بر فرار آب، سازه اصلی در معرض تخریب جدی قرار گیرد.

وی راهکار اجرایی و مطلوب در شرایط فعلی را استفاده از کیسه های بزرگ ضد آب، حاوی خاک منطقه عنوان کرد و گفت: کلیه امکانات انسانی و تجهیزاتی شرکت از جمله ماشین آلات سنگین، برای پر کردن این حفره ها و ترمیم کانال به کار گرفته شده و پیش بینی می شود با توجه به عدم قطع آب کانال، عملیات اجرایی طرح، چند هفته به طول انجامد.

گفتنی است به منظور بهبود آبرسانی در نقطه بحرانی کیلومتر 76 کانال اصلی پای پل، تیرماه امسال نیز با بکارگیری هفت رشته لوله به طول ۳۳۶ متر، ترمیم کانال در بخش اصلی سازه انجام گرفت.

کانال اصلی پای پل به طول ۱۰۷ کیلومتر وظیفه انتقال آب از سد تنظیمی انحرافی کرخه به دشت های پای پل به مساحت ۶۵ هزار هکتار و نیز تامین بخشی از آب شرب اهواز را به عهده دارد.

شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان، مدیریت شبکه های آبیاری دز و کرخه شمالی را برعهده دارد.

منبع: روابط عمومی شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری ناحیه شمال
عکاس: مصطفی شریف
خبرنگار: مسعود پرموز