کارگاه آموزشی پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت بر اساس ویرایش سال 2015 در شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان برگزار شد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان نماینده شرکت IMQ ایتالیا در حاشیه این دوره آموزشی در گفتگوئی اظهار داشت: استاندارد ISO 9001: 2015 ساختاری منسجم تر نسبت به نسخه 2008 دارد؛ ضمن آنکه نگاهی ویژه ای هم به تهدیدات، فرصت ها و ریسک های کسب و کار دارد.

"غلامرضا عظیمی" رئوس کلی تغییرات ویرایش جدید سیستم مدیریت کیفیت را در بخش های مدیریت "ریسک"، "تغییر"،استراتژی" و "دانش" عنوان کرد وگفت: رسالت شرکت آبیاری شمال خوزستان بر مبنای توزیع عادلانه آب در حوزه های سه گانه غرب، شرق و منطقه سبیلی رودخانه دز تعریف شده است و این جهت گیری های جدید می تواند شرکت را در بهبود مدیریت توزیع آب یاری کند.

وی با اشاره به خشکسالی در سال های اخیر افزود: مدیریت ریسک می تواند شکست های بالقوه شرکت را در دو حوزه  محصول (آب) و فرایندهای کاری پیش بینی کند.

کارشناس ارشد حوزه سیستم مدیریت کیفیت در تشریح چگونگی کاهش ریسک در حوزه مدیریت توزیع آب گفت: سال آبی در حوزه جغرافیائی شبکه آبیاری دز پربارش و گاهی کم بارش است که در سالهای کم آبی، معمولاً از منظر درآمدی و تولید محصولات زراعی، مشکلاتی برای اقتصاد منطقه ایجاد می شود که این جهت گیری ریسک در سیستم مدیریت می تواند بستری را فراهم آورد که آب به صورت عادلانه در حوزه های سه گانه شبکه توزیع شده و کسی متضرر نشود.

وی مدیریت ریسک در حوزه فرآیندهای کاری را بسیار مهم توصیف کرد و افزود: برنامه ریزی اینکه در چه بازه زمانی مناسب، عملیات تعمیرات و نگهداری شبکه انجام شود و قطع آب را در شرایط بحرانی به حداقل برساند، در حوزه فرایندهای کاری در ویرایش جدید بر مبنای مدیریت ریسک صورت می پذیرد.

عظیمی پیش بینی شکست ها و کاهش ریسک در مدیریت شبکه آبیاری را از مهمترین ویژگی های ویرایش جدید سیستم مدیریت کیفیت برشمرد و اظهار امیدواری کرد پس از استقرار کامل این سیستم جدید، منابع آبی بهتر از قبل مدیریت و مصرف شود.

شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان در سال 1383 گواهینامه بین المللی ISO9001 را از شرکت IMQ ایتالیا اخذ و روند تمدید آن را به طور مستمر و بدون وقفه ادامه داده و تجربه استقرار ویرایش سال­ های 1994 ، 2000 و 2008 این استاندارد را در پیشینه خود دارد.

منبع: روابط عمومی شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری ناحیه شمال
عکاس: امین فروزمند
خبرنگار: مسعود پرموز