مدیر عامل شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان از اتمام فازدوم عملیات لایروبی کانال اصلی ورودی منطقه شرق شبکه آبیاری دز خبر داد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان "یعقوب کرمی" گفت: کار لایروبی این بخش از کانال به طول 700 متر به منظور بهبود آبیاری بیش از ۳۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی منطقه شرق رودخانه دز صورت پذیرفت.

کرمی افزود: کار لایروبی فاز اول آن آذر ماه سال گذشته انجام شده بود که بدلیل کاهش بارندگی ها و شرایط خشکسالی اخیر، امکان ادامه لایروبی فراهم نشده بود.

وی بارندگی های اخیر و امکان قطع آب کانال را فرصتی برای ادامه عملیات لایروبی عنوان کرد و گفت: قریب به 16 هزار متر مکعب لای موجود در این بخش از کانال با استفاده از دستگاههای ماشین آلات سنگین خارج شد.

کرمی با اشاره به ضرورت تامین آب اراضی این منطقه افزود: علاوه بر زمین های کشاورزی زارعین و باغداران، بخشی از اراضی شرکت های کشت وصنعت شهید بهشتی، شهید رجائی وکارون، مرکز تحقیقات کشاورزی صفی آباد و شرکت فولاد روهینا نیز از طریق کانال های منطقه شرق شبکه دز آبیاری می شود.

وی هزینه انجام این پروژه را بیش از 725 میلیون ریال برآورد کرد.

کانال آبرسان منطقه شرق دز به طول ۱۸۰۰ متر شاهراه ورودی کانال اصلی شرق رودخانه دز بوده که  آب رودخانه را به کانال های درجه ۱ این منطقه موسوم به E۲، E۳ و  E۴ منتقل می کند.

شبکه آبیاری دز  قریب به  ۱۲۰ هزار هکتار از اراضی حاصلخیز مناطق غرب و شرق رودخانه دز و نیز منطقه سبیلی دزفول را آبیاری می کند.

منبع: روابط عمومی شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری ناحیه شمال
عکاس: مصطفی شریف
خبرنگار: مسعود پرموز