ستاد مدیریت بحران شرکت آبیاری شمال خوزستان بر ضرورت آمادگی ماشین آلات سنگین برای مقابله با افزایش احتمالی آب رودخانه دز در روزهای پیش رو  تاکید کرد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، مدیرعامل شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان با اعلام این خبر افزود: ستاد مدیریت بحران این شرکت از روزهای گذشته به حالت آماده باش درآمده و هماهنگی لازم با دستگاه های اجرائی منطقه به عمل آمده است تا در صورت لزوم، ماشین آلات سنگین به صورت منسجم جهت کنترل و ترمیم سیل بند ها به ویژه در منطقه زاویه های دزفول وارد عمل شوند.

"یعقوب کرمی" تاکید کرد: انجام اقدامات بازدارنده از جمله صدور پیش آگاهی از طریق رسانه ها و مسئولان محلی برای ساکنان مناطق تحت تاثیر خصوصا کشاورزان ، دامداران ، عشایر و حاشیه نشینان رودخانه در حال انجام است.

وی از آمادگی پرسنل حراست و بهره برداری شرکت متبوع خود جهت اعلام میدانی هشدارهای افزایش آب به افراد نزدیک ساحل رودخانه به ویژه در محدوده سد های تنظیمی و انحرافی دز و سد تنظیمی انحرافی کرخه خبر داد و گفت: نقاط حادثه خیز شبکه شناسائی شده و اقدامات پیشگیرانه در دست اقدام است.

کرمی به انجام عملیات پیشگیرانه جهت مدیریت شرایط افزایش جریان آب اشاره کرد و گفت: علاوه بر ترمیم و بازسازی سیل بند منطقه زاویه های دزفول، عملیات انحراف آب و ایجاد مسیر جدید جهت عبورجریان آب در ساحل شرقی رودخانه در حوالی روستای گاومیش آباد شرقی، بوسیله ماشین آلات سنگین شرکت در حال انجام است.  

مدیرعامل شرکت بهره برداری شمال خوزستان به ضرورت بازدید میدانی مدیران ارشد منطقه اشاره کرد و گفت: با همکاری هلال احمر شهرستان دزفول از طریق بالگرد، وضعیت فعلی دبی رودخانه دز به ویژه در پائین دست توسط  فرماندار ویژه دزفول و سایر مسئولان محلی رصد شد.

افزایش بارندگی ها و جریان خروجی رودخانه دز، موجب تخریب بخشی از سیل بند منطقه زاویه های دزفول شد که با تلاش شبانه روزی دستگاه های ماشین آلات سنگین شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان و سایر دستگاه های اجرائی ترمیم شد.

منبع: روابط عمومی شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری ناحیه شمال
خبرنگار: مسعود پرموز