مدیرعامل شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان از عملیاتی شدن طرح پژوهشی سامانه هوشمند اندازه گیری دبی کانال پای پل کرخه در شبکه آبیاری کرخه شمالی خبر داد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "یعقوب کرمی" گفت: این طرح در حوزه شبکه آبیاری کرخه شمالی به منظور اندازه گیری دبی بصورت دقیق و آنلاین ودسترسی به میزان دبی در بازه های زمانی روزانه، ماهانه و سالانه با استفاده از دستگاه دبی سنج و نرم افزار جانبی به انجام رسیده است.

وی افزود: دستگاه طراحی شده قادر است با استفاده از نرم افرار مربوطه، تغییرات دبی را همزمان با تغییر در مقدار جریان و سطح آب ثبت نموده و گزارش نماید.

کرمی، دیگر ویژگی این طرح را ارسال اطلاعات بدست آمده از دستگاه از طریق پیامک یا ایمیل عنوان کرد و گفت: در ابتدای کانال پای پل و محل نصب دستگاه دبی سنج، نمایشگر الکترونیکی نیز جهت گزارش میدانی اپراتور تعبیه شده است.

به گفته وی طراحی و اجرای این طرح با مشارکت شرکت بهره برداری شمال خوزستان و شرکت دانش بنیان یاور سارنیا در مدت دوسال صورت گرفته و هم اکنون سامانه هوشمند اندازه گیری دبی کانال پای پل در دست بهره برداری است.   

شبکه آبیاری کرخه شمالی شامل شبکه های دشت اوان، دوسالق، ارایض و باغه جمعاً  ۶۵ هزار هکتار از اراضی مناطق وسیعی از حوزه شمال رودخانه کرخه را در بر می گیرد و کانال اصلی این شبکه (پای پل) ۱۰۷ کیلومتر طول دارد.

این کانال علاوه بر مصارف کشاورزی، آب شهرهای اهواز، آبادان، خرمشهر، شادگان، دشت‌آزادگان و روستاهای مسیر را تامین می کند.

شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان مدیریت شبکه های آبیاری دز و کرخه شمالی را برعهده دارد.

منبع: روابط عمومی شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری ناحیه شمال
خبرنگار: مسعود پرموز