مدیرعامل شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان از آغاز عملیات لایروبی زهکش سیاه منصور در دزفول خبر داد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان "یعقوب کرمی" گفت: کار لایروبی این زهکش 5 کیلومتری از نیمه دوم آذرماه سال جاری آغاز شد و تا هفته های آتی ادامه دارد.

وی کاهش مشکلات زیست محیطی و هدایت آب های سطحی ناشی از بارندگی را از مهمترین اهداف لایروبی این زهکش عنوان کرد و گفت: زهکش در  شبکه های آبیاری، نقش اساسی را در جمع آوری و دفع آبهای سطحی در موقع بارندگی و نیز جلوگیری از شوری اراضی کشاورزی و کاهش عملکرد محصولات کشاورزی را برعهده دارد.

کرمی با انتقاد از تخلیه فاضلاب و مواد زائد در این زهکش افزود: فاضلاب شهری و صنعتی که وارد زهکش سیاه منصور می شود رشد علف های هرزه آبی را موجب شده و دفعات لایروبی مکرر و هزینه های گزاف نگهداری را بر شرکت تحمیل می کند.

وی با بیان این که بیش از 634 کیلومتر زهکش فقط در شبکه آبیاری دز وجود دارد که نگهداری و لایروبی این شبکه گسترده زهکشی، اعتبارات زیادی را می طلبد تصریح کرد: به منظور هدایت آب در مواقع بارندگی، زهکش های محدوده شهر دزفول از جمله زهکش جندی شاپور در ماه گذشته لایروبی شدند.

مدیرعامل شرکت بهره برداری شمال خوزستان برآورد هزینه لایروبی این دو زهکش را بیش از یک میلیارد و 880 میلیون ریال اعلام کرد.

زهکش سیاه منصور در منطقه شرق دزفول بدلیل تغییر کاربری آن به دفع فاضلاب های شهری و صنعتی و مجاورت با مناطق مسکونی در سال های اخیر، باعث بروز برخی مشکلات زیست محیطی شده است.

منبع: روابط عمومی شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری ناحیه شمال
عکاس: مصطفی شریف
خبرنگار: مسعود پرموز