به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان مدیرعامل شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان با اعلام این خبر افزود: در پی گزارش فوری شکستگی کانال اصلی پای پل در حد فاصل کیلومتر 104 این کانال، عملیات ترمیم و بازسازی آن با بسیج کلیه امکانات از ساعت 18 عصر دوشنبه 16 خردادماه سال جاری آغاز شد.

"محسن سعادت فر" با اشاره به ضرورت تامین مستمر آب شهرها و روستاهای پائین دست تاکید کرد: در این عملیات ضربتی 4 دستگاه بیل مکانیکی، یک دستگاه لودر، 9 دستگاه کمپرسی،2 دستگاه تراک میکسر(کامیون مخلوط کن بتن) و یک دستگاه تانکر آب رسان و 3 دستگاه کمر شکن بکار گرفته شد.

وی حجم عملیات خاکبرداری، شفته ریزی و بتن ریزی در محل های ترمیم شده را بیش از 900 مترمکعب اعلام کرد و گفت: با توجه به عدم امکان قطع طولانی مدت آب، کار بتن ریزی و لاینینگ با استفاده از مواد افزودنی زودگیر انجام شد.

سعادت فر شرایط انتقال آب به ایستگاه پمپاژ ام الدبس را پس از حدود 15 ساعت تلاش شبانه روزی، عادی توصیف کرد و افزود: عملیات تعمیر با هماهنگی دو معاونت شبکه های آبیاری و زهکشی و آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان، در ساعت 9 صبح امروز پایان یافت.

ایستگاه پمپاژ ام الدبس در دشت آزادگان بخش مهمی از طرح آبرسانی غدیر است که با هدف تامین آب آشامیدنی کلان شهر اهواز، آبادان، خرمشهر، دشت آزادگان، دارخوین و شادگان و تمامی روستا‌های مسیر آن در حال بهره برداری است.

کانال اصلی پای پل به طول ۱۰۷ کیلومتر وظیفه انتقال آب از سد تنظیمی انحرافی کرخه به دشت های پای پل و نیز تامین آب ایستگاه پمپاژ ام الدبس را به عهده دارد.

شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان مدیریت شبکه های آبیاری دز و کرخه شمالی را برعهده دارد.

 

منبع: روابط عمومی شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری ناحیه شمال