به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، “محسن سعادت فر” با اعلام این خبر گفت: زهکش های سیاه منصور و جندی شاپور در شبکه آبیاری دز و زهکش های ۷۴ و ۷۶ کانال پای پل در شبکه آبیاری کرخه شمالی از جمله زهکش های اصلی شبکه های آبیاری شمال خوزستان محسوب می شوند.

وی کاهش مشکلات زیست محیطی و هدایت آب های سطحی ناشی از بارندگی را از مهمترین اهداف لایروبی زهکش ها عنوان کرد و گفت: زهکش در  شبکه های آبیاری، نقش اساسی در جمع آوری و دفع آبهای سطحی در موقع بارندگی و نیز جلوگیری از شوری اراضی کشاورزی وکاهش عملکرد محصولات کشاورزی را برعهده دارد.

سعادت فر با انتقاد از تخلیه فاضلاب ومواد زائد در زهکش ها بخصوص زهکش سیاه منصور افزود: فاضلاب شهری و صنعتی که وارد زهکش سیاه منصور می شود رشد علف های هرز آبی  را موجب شده و دفعات لایروبی مکرر و هزینه های گزاف نگهداری را برشرکت تحمیل می کند.

مدیر عامل شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان از ساکنان مناطق مسکونی محدوده تاسیسات شبکه آبیاری دز بویژه زهکش های شبکه درخواست کرد از ریختن زباله و مواد زاید در کانالها و زهکش های شبکه جدا خودداری کنند تا در روزهای بارندگی دچار مشکل آبگرفتگی نشوند.

شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان مدیریت تامین و توزیع آب را در شبکه های آبیاری دز و کرخه شمالی بر عهده دارد.

 

منبع: روابط عمومی شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری ناحیه شمال