کارگاه آموزشی هیمالیا نوردی و گزارش صعود اورست، معرفی هیمالیا، قلل مرتفع دنیا و گزارش صعود تیم ملی امید کوه نوردی به قله لنین، با حضور مربی تیم ملی و مسئول کمیته پزشکی فدراسیون کوهنوردی در سالن آمفی تئاتر سازمان برگزار شد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "حمیدرضا وطن خواه" رئیس اداره نظارت بر اماکن ورزشی این سازمان، با بیان این که پس از برگزاری اولین برنامه بررسی حادثه اشترانکوه که در دی ماه سال جاری در سالن همایش های بین المللی کوی بوستان برگزار شد، از برگزاری اولین برنامه هیمالیا نوردی و گزارش صعود اورست در سطح استان خوزستان خبر داد.

بر اساس این گزارش، مسئول آموزش کارگروه پزشکی فدراسیون کوه نوردی، هدف از برگزاری این کارگاه را معرفی کوه های بلند جهان و آشنایی کوه نوردان استان خوزستان با صعودهای برون مرزی و ارائه گزارش اعضای خوزستانی تیم ملی امید کوه نوردی، از صعود به قله لنین معرفی کرد.

"فرید عباسی دزفولی" کوه نوردان را به عنوان اعضای فعال و امدادگران بالقوه جامعه خواند و تصریح کرد: باید مسیر پیشرفت کوه نوردی استان همراه با ایمنی، سلامت و تجربه باشد.

"علی رضا بهپور" مسئول کارگروه پزشکی فدراسیون کوه نوردی، کوهنوردی را به مثابه یک مدرسه معرفی کرد که دارای پله های متعددی است و باید برای پیشرفت، این پله ها را یکی یکی پیمود تا به بالاترین پله صعود کرد.

وی، با بیان این که بدون آموزش، تجربه، خام است و بدون تجربه، آموزش بی فایده است؛ لازمه صعود به کوه را آموزش صحیح و کسب تجربه کافی خواند.

"حسین مقدم" رئیس کارگروه هیمالیانوردی و مربی تیم ملی امید کوهنوردی نیز در این همایش نحوه برگزاری اردوهای فدراسیون کوه نوردی، ساختار تیم های ملی و صعودهای انفرادی و نحوه شکل گیری هیمالیا نوردی در ایران را تشریح و به بیان نحوه صعود کوه نوردان تیم ملی امید به قله لنین پرداخت.

مقدم، اظهار امیدواری کرد که با آمدن به خوزستان و برگزاری اینگونه کارگاه ها در رشد و روند ساختار کوه نوردی استان خوزستان سهمی داشته باشد.

در ادامه، "داوود چاقوساز" عضو تیم ملی هیمالیانوردی، گزارش صعود تیم ملی هیمالیا نوردی به قله 7 هزار 134 متری لنین در قرقیزستان، وضعیت اردوهای تیم ملی امید 94 و صعودهای آن را تشریح کرد.

وی خواهان حمایت از کوه نوردان جوان استان خوزستان برای صعود به قله های مرتفع دنیا و فراهم شدن شرایط صعود های "اکس پدیشن" (صعود به قله های بالای 7000 متر) شد.

در پایان، حمیدرضا وطن خواه، رئیس اداره نظارت بر اماکن ورزشی سازمان، حمایت های همه جانبه مدیرعامل، معاونت مالی پشتیبانی و مدیریت خدمات سازمان را در امر ورزش، مورد قدردانی قرار داد.

در این کارگاه آموزشی که برای نخستین بار در استان خوزستان برگزار شد، کوهنوردانی از شهرهای اهواز، ماهشهر، آبادان، دزفول، شوشتر، بهبهان و ایذه حضور داشتند.

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان