سد مارون
/
سد مارون

سد مارون یک سد خاکی است که بر روی رود مارون در ۱۵ کیلومتری شمال بهبهان در استان خوزستان قرار دارد. این سد آب مورد نیاز کشاورزی و نیروی برق‌آبی را تأمین می‌کند. عملیات احداث سد در سال ۱۳۶۸ آغاز و در سال ۱۳۷۷ پایان یافت. سد تنظیمی کوچک‌تری به‌نام مارون ۲ نیز در پایین‌دست این رود طراحی شده است.

پس از اتمام تعمیرات دوره ای؛

واحدهای 3 و 4 نیروگاه کارون3 پس از تعمیرات دوره ای به مدار سراسری کشور پیوستند.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، مدیرعامل شرکت مدیریت تولید و بهره برداری سد و نیروگاه کارون3 با اشاره به اینکه تعمیرات سالیانه واحدهای مذکور در چهار بخش مکانیک و هیدرومکانیک، ابزار دقیق، الکتریک و کنترل پایداری انجام شده است، عنوان کرد: واحدهای 3 و 4 نیروگاه کارون3 با هماهنگی مرکز کنترل ملی از مدار تولید خارج و جهت تعمیرات دوره ای در اختیار بخش تعمیرات این شرکت قرار گرفت.

"نصرالله طاهری" تعمیرات دوره ای و اتصال این واحدها به شبکه سراسری را مطابق برنامه زمان بندی دانست و افزود: در این مدت با تلاش شبانه روزی پرسنل خدوم سد ونیروگاه کارون3 کارهای مهمی از قبیل تعویض اورینگ های سروموتور و پین سیت های شیرپروانه ای، تعمیر اسمال بای پس واحد ها، تعویض رابر اکپنشین شیرپروانه ای، تعویض رابر بگ ترانس قدرت واحد 4 فازT ، انجام تست های الکتریکی بر روی سیم پیچ روتور و استاتور، شناسایی نقاط آسیب دیده سیم پیچ استاتور واحد ها و ترمیم آنها، تغییر لامپ های UCB از رشته ای 220 ولت به 24 ولت LED تست عملی سیستم اطفای حریق گاورنر و ترانس های قدرت واحد ها و همچنین سیگنال چک کلیه تجهیزات به نحو مطلوبی انجام و با آمادگی کامل به شبکه ملی کشور انتقال داده شد.

نیروگاه کارون3 با هشت واحد 250 مگاواتی و توان 2000 مگاوات انرژی، یکی از نیروگاه های مهم کشور محسوب می شود.

کد خبر: 3367