مدیرعامل شرکت مدیریت تولید و بهره برداری سد و نیروگاه کارون 3، با اشاره به گذشت 18 سال از زمان ساخت آن سد، از تعویض و به بهره برداری رسیدن باتری های پشتیبان سیستم DC نیروگاه فوق خبر داد.

 به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "سید حمید صالحی" گفت: تامین برق سیستم هایی که وظیفه کنترل و حفاظت تجهیزات اصلی و کمکی را بر برعهده دارند و تغذیه مدارهای کنترلی و حفاظتی آنها نباید قطع گردد بوسیله 4 دستگاه شارژر تغذیه می شوند.

وی افزود: چهار مجموعه  بانک باتری (هر بانک باتری  108 عدد) 2 ولت با ظرفیت 2000 آمپر ساعت  بصورت پشتیبان ، در شرایطی که به هر دلیلی دستگاه شارژر از مدار خارج گردد، جریان مستقیم برق را تامین می نماید.

صالحی، تصریح کرد: پس از بررسی های به عمل آمده وانجام آزمایشات فنی ادواری مشخص شد که باطری های موجود فاقد توان تامین انرژی DC در شرایط اضطراری می باشند. لذا با توجه به هماهنگی های به عمل آمده وحمایت های بهنگام معاونت سد و نیروگاه یکی از بانکهای باتری که در شرایط بدتری قرار داشت، پس از تامین منابع مالی لازم، تهیه، نصب، تست ومورد بهره برداری قرارگرفت.

وی با بیان اینکه، باتری های قدیمی استفاده شده، ساخت شرکت GASTON چین بود خاطرنشان کرد: باطری های نصب شده فعلی، ساخت ایران هستند و با توجه به نتایج تست های راه اندازی، دارای کیفیت قابل قبولی هستند، که با انجام این کار، ضمن حمایت از تولید داخلی و صرفه جویی اقتصادی از خروج  ارز از کشور جلوگیری به عمل آمد.

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید و بهره برداری سد و نیروگاه کارون 3، به نقش مهم ولتاژ DC  درپایداری وضعیت سیستم اشاره و تصریح کرد: عملیات نصب بانک باطری نیروگاه کارون3 در یک پروسه کاری فشرده  و شبانه روزی با کمک نیروهای داخلی انجام شد.

منبع: روابط عمومی شرکت تولید و بهره‌برداری سد و نیروگاه کارون 3
عکاس: علی شاولی
مؤلف: علی شاولی