سد کارون 3- بلندترین سد ساخته شده ایران
/
سد کارون 3- بلندترین سد ساخته شده ایران

سد کارون 3، بلندترین سد ساخته شده ایران در ۲۸ کیلومتری شرق ایذه در استان خوزستان قرار دارد. نوع سد، بتنی دوقوسی؛ ارتفاع از پی، 205 متر و طول تاج 462 متر می باشد.

مدیر امور سواحل و رودخانه های سازمان آب و برق خوزستان، از ساماندهی و کنترل فرسایش هشت کیلومتر از حاشیه رودخانه اعلا در بخش میداوود خبر داد.
به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، مهندس " مسعود غیاثی " اضافه کرد: این طرح که سیلابهای با دوره بازگشت ۵۰ ساله را مهار می کند، مهرماه امسال به اتمام می رسد.
وی افزود: طرح اضطراری ساماندهی رودخانه اعلا در محدوده میداوود با هدف مهار سیلاب، کنترل فرسایش و حفاظت سواحل هم اکنون با ۵۷ درصد پیشرفت فیزیکی درحال اجراست.
مدیر امور سواحل و رودخانه های سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به اینکه " ساماندهی این رودخانه موجب حفاظت ۸۰۰ هکتار از زمینهای کشاورزی اطراف، منازل و محور رامهرمز - باغملک می شود "، ادامه داد: پس از اتمام این طرح حدود۲۰ هکتار اراضی جدید که مربوط به بستر رودخانه بوده و قابلیت کشاورزی داشته استحصال و به زمینهای کشاورزی منطقه افزوده خواهد شد.
غیاثی، اجزای اصلی طرح را شامل اجرای دایک، آبشکن که برخی از آنها از جنس RCC بوده، کالورت، لایروبی رودخانه و سازه کف بند برای تثبیت بستر عنوان کرد و در رابطه با حجم کار انجام شده گفت: تاکنون به میزان ۳۴۱ هزار و ۶۱۸ متر مکعب عملیات لایروبی و خاکبرداری، ۳۲ هزار و ۹۵۸ متر مکعب عملیات کانال کنی، ۲۵۸ هزار و ۷۵۸ متر مکعب عملیات خاکریزی انجام و ۱۱ هزار و ۱۳۸ متر مربع مصالح فیلتر مصنوعی و ۱۷ هزار و ۴۹۰ متر مکعب آبشکن خاکی تهیه، اجرا و احداثشده است.
وی افزود: اعتبار مورد نیاز برای اجرای کامل طرح ۸۰ میلیارد ریال است که تاکنون به میزان ۴۵ میلیارد ریال آن از محل اعتبارات حوادثغیر مترقبه و خشکسالی استانداری تامین و پرداخت شده است.
رودخانه اعلا به عنوان یکی از شاخه های اصلی حوضه رودخانه جراحی است که از ارتفاعات زاگرس سرچشمه گرفته و پس از عبور از رودزرد و پیوستن به رودخانه مارون، رودخانه جراحی را تشکیل و در نهایت به هور شادگان تخلیه می شود.
میداوود بخشی از شهرستان باغملک محسوب شده که در فاصله ۲۰ کیلومتری جنوب غربی آن و ۱۳۵ کیلومتری شمال شرقی اهواز واقع شده است.
 

کد خبر: 606