سد شهید عباسپور
/
سد شهید عباسپور

سد شهید عباسپور یا سد کارون ۱ یکی از بزرگ‌ترین سدهای ایران است که بر روی رودخانه کارون احداث شده‌ است. این سد، در استان خوزستان و در ۵۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان مسجد سلیمان، واقع شده‌است. سد کارون ۱ بتونی دوقوسی است. ارتفاع تاج سد از پی، ۱۸۸ متر وطول تاج آن ۳۸۵ متر می‌باشد.

مرحله نخست اجرای پروژه سیفون انتقال آب طرح شبکه آبیاری خرمشهر با موفقیت انجام شد.
به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، مدیریت طرحهای حوزه کارون با اعلام این خبر گفت: با توجه به پیشروی آب شور دریا به رودخانه اروند و در خطر بودن نخیلات حاشیه این رودخانه به وسعت ۶۴۰۰ هکتار، انتقال آب شیرین از کانال مارد و عبور از رودخانه کارون به این منطقه ضروری بود.
مهندس " محمد حسین شیخ گرگر " با اشاره به اینکه " اجرای پروژه سیفون انتقال آب طرح شبکه آبیاری خرمشهر از سال گذشته در دستور کار سازمان آب و برق خوزستان قرار گرفت "، افزود: با توجه به نیاز آبی نخیلات محدوده شمال و غرب شهرستان خرمشهر در منطقه حفار شرقی و غربی، ۱۳.۵ متر مکعب آب شیرین از کانال مارد که در سیمای طرح آبادان و خرمشهر پیش بینی شده بود، تامین شد.
وی، آبگیری از کانال مارد و هدایت آن در کانال با ظرفیت ۱۳.۵ متر مکعب و به طول ۱۴۰۰ متر تا رودخانه کارون، عبور از رودخانه و انتقال از طریق کانال به طول ۱۵ کیلومتر و ۵۰۰ متر تا اراضی شلمچه را از جمله مراحل اجرای این پروژه عنوان کرد.
مدیریت طرحهای حوزه کارون اضافه کرد: به منظور انتقال آب از رودخانه کارون با توجه به ویژگیهای خاص این رودخانه؛ با دارا بودن ۲۰۰ متر عرض، دبی زیاد و وجود پدیده جذر و مد، تبادل نظر کارشناسی در سطح وسیع با کارشناسان سازمان، شرکتهای مشاور و همچنین فراخوان در روزنامه های کثیرالانتشار جهت انجام کار و ارائه پیشنهاد و روشهای اجرایی از طرف پیمانکار اقدام شد.
مهندس " فرامرز قلمباز، مدیر امور اجرایی طرحهای خرمشهر " نیز گفت: در این پروژه به میزان ۱۳.۵ متر مکعب آب از طریق پنج رشته لوله فولادی هر کدام به قطر ۱۶۰۰ میلی متر و طول ۱۷۲ متر شامل یک سازه عظیم فولادی یکپارچه به وزن ۲۶۰۰ تن و ابعاد ۲۵۸۰ متر مربع بدون ایجاد انحراف در رودخانه، با وجود شرایط خاص و لزوم استغراق آن در بستر رودخانه کارون انتقال داده شد.
مجری پروژه سیفون انتقال آب طرح شبکه آبیاری خرمشهر تصریح کرد: اجرای این پروژه با توجه به عدم اجرای کار مشابه در کشور، نیازمند طراحی و محاسبات دقیق هیدرولیکی و پیچیده ای بود که توسط متخصصان سازمان آب و برق خوزستان با موفقیت انجام شد.
وی، استغراق بخشی از سازه فولادی به وزن ۲۶۰۰ تن و طول ۱۷۲ متر را حساسترین مرحله اجرای این پروژه دانست.
قلمباز افزود: اجرای این پروژه ۴۳ میلیارد ریال از محل درآمدهای عمومی هزینه در بر داشت.
پروژه سیفون انتقال آب طرح شبکه آبیاری خرمشهر در محدوده شمال و غرب این شهرستان و در منطقه حفار شرقی و غربی واقع شده و وظیفه انتقال آب این شبکه آبیاری را از کانال مارد به ساحل راست رودخانه کارون بر عهده دارد.

کد خبر: 666