عملیات اجرایی طرح جامع آبرسانی به شهرها و جوامع روستایی جنوب شرق خوزستان در قالب پروژه های اجرایی سازمان آب و برق خوزستان، عصر روز سه شنبه هفتم شهریور ماه، با حضور استاندار و در شهرستان بهبهان آغاز به کار کرد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "علی مظفری" فرماندار بهبهان در آیین کنگ زنی طرح آبرسانی به جنوب شرق خوزستان گفت: مسئولان وظیفه تامین آب سالم برای شهروندان را بر عهده دارند و خوشبختانه استانداری و مسئولان سازمان آب و برق خوزستان همت کرده و در این راه از هیچ کوششی دریغ نکرده اند. کلنگ زنی طرح آبرسانی به شهرها و جوامع روستایی جنوب شرق خوزستان، پروژه ای است که می تواند آب شرب سالم، با کیفیت و پایدار را به مردم منطقه هدیه کند و از دغدغه های آنان بکاهد.

 

فعالیت های عمرانی خوزستان در حال به ثمر نشستن است

"حبیب الله کشت زر" نماینده شهرستان بهبهان نیز در این آیین با اشاره به عزم دولت برای حل مشکلات آب و فاضلاب استان خوزستان گفت: ۹۰ درصد بودجه دولت، بودجه جاری و تنها 10 درصد بودجه عمرانی است. این مسئله ناشی از مشکلات مالی کشور است و حتی در چنین شرایطی پروژه هایی به مانند پروژه امروز کلنگ زنی می شود.

وی افزود: اقدامات عمرانی شکل گرفته در استان در حال به ثمر نشستن است. بحث ریزگردها با مصوبات دولت بخش برگری از کانون های داخلی در حال رفع شدن هستند. این مسایل در اثر هماهنگی و همدلی مسوولان است و ما باید این همدلی را در اولویت خود قرار دهیم .

کشت زر عنوان کرد: خوزستان پس از تهران رتبه نخست را در پرداخت مالیات دارد و به همین تناسب انتظارات ما در امر اعتبارات نیز بیشتر می شود. مردم شهرستان بهبهان در گذشته مظلوم واقع شده بودند و امروز تحول خوبی در همه شهرهای استان به لحاظ عمرانی در حال رقم خوردن است.

نماینده مردم شهرستان بهبهان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ما از این نگاه مثبت سازمان آب و برق به بهبهان و آغاز عملیات آبرسانی به مناطق مختلف این شهرستان سپاسگزاریم.

 

سازمان آب و برق خوزستان در حال انجام سه طرح جامع آبرسانی در استان است

"صابر علیدادی" معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان نیز در این آیین گفت: مبحث آب شرب بهداشتی و پایدار، یکی از نیازهای مطالبات مهم مردم است. از همین رو بنا بر برنامه ریزی های انجام شده مقرر است که برای شهرها و روستاهای استان تا افق سال ۱۴۲۵ آب با کیفیت و پایدار تامین شود. برای این کار به ۱۱ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است که خوشبختانه حدود ۷ هزار میلیارد تومان آن تامین شده و قرار است که ظرف سه سال تخصیص داده شود.

علیدادی افزود: سازمان آب و برق خوزستان در حال انجام سه طرح جامع در استان است و پس از طرح غدیر، طرح آبرسانی به جنوب شرق، دومین طرح بزرگ ماست. طرح غدیر ۵۵ درصد جمعیت استان را مورد هدف قرار می دهد و از طرح آبرسانی به جنوب شرق با اعتبار ۱۸۰۰ میلیارد تومان نیز ۶ شهرستان، ۱۳ شهر و ۵۴۰ روستا منتفع می شوند.

وی ادامه داد: در فاز اول پروژه با اعتبار ۱۲۰ میلیارد تومان، ۲۹ کیلومتر خط فولادی اجرا می شود. دولت با مشکل مالی مواجه است و ما به دنبال ترزیق منابع با مدل های مختلف مالی همچون فایناس هستیم و بقیه اعتبار نیز به تدریج و به روش های دیگر تامین می شود.

معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان گفت: در طرح آبرسانی بهبهان، کل آب در نظر گرفته شده ۹۴ میلیون متر مکعب است و بنا بر مطالعات کاملاً کارشناسی شده، ۵۰ میلیون متر مکعب آن از سد کوثر با ای سی حدود ۶۰۰ و ۴۴ میلیون متر مکعب از کارون ۳ تامین می شود تا آبی پایدار، بهداشتی و با کیفیت را تحویل مردم دهد.

وی تصریح کرد: با پیوستن آب کارون3 و کوثر به شبکه آب شرب، کیفیت آب به استانداردهای اروپا و امریکا خواهد رسید. ما با دست خالی و تلاش زیاد تصویب مطالعات را از آب و فاضلاب کشور گرفتیم و به محض تایید اسناد آماده برگزاری مناقصه ۱۸۰۰ میلیارد تومانی بین المللی هستیم. این اتفاق به طور قطع استان را به لحاظ اشتغال نیز منتفع می کند.

علیدادی تاکید کرد: تلاش ما بر این است، کارهای اجرا شده را مرحله به مرحله بهره برداری کنیم و بر اساس اولویت، طرح به طرح و شهر به شهر از این خطوط بهره برداری کرده تا بتوانیم به بهترین نحو ممکن به مردم منطقه خدمت رسانی کنیم.

 

ردیف بودجه مجزا به نام کمک به طرح های آب و فاضلاب خوزستان دیده شده است

"غلامرضا شریعتی" استاندار خوزستان گفت: استان خوزستان علی رغم همه ظرفیت‌های موجود، از لحاظ زیرساخت ها تا حدودی دچار مشکل است و کمبودها ناشی از جنگ تحمیلی و عدم امکانات کافی برای نوسازی و بازسازی آنهاست .

وی ادامه داد: تلاش مدیران اجرایی نیز بر این بوده است که با توسعه و نوسازی زیرساخت ها و با به سرانجام رساندن پروژه های اینچنینی خدمتی در شأن مردم ارایه دهند.

استاندار خوزستان ادامه داد: یکی از مسایل و مشکلات بزرگ خوزستان، آب شرب و عدم کیفیت آن است و چاره کار این است که آب سالم بهداشتی و پایدار را برای مردم تامین کنیم و دفع فاضلاب را مطابق با استانداردها انجام دهیم. ما وظیفه داریم نیازهای اولیه را تامین کنیم و شرایط زیست اولیه را در منطقه به حدود استاندارد برسانیم تا از مهاجرت نخبگان جلوگیری کنیم.

استاندار گفت: خوزستان ابر استان است و هزینه هایی بیشتر از دیگر استان ها دارد. هزینه لازم برای این پروژه بسیار کلان است و کمتر کسی جرات ورود در اجرای این پروژه ها را دارد.

وی افزود: ما نیاز داریم در ابتدا نیازهای اساسی و زیربنایی تامین شود و سپس کارها و مسایل دیگر. الان هم دولت این مسئله را مصوب کرده است که به خوزستان کمک شود. دولت در شرایطی شروع به کار کرده است که این پول ها هزینه های جاری را به سختی پوشش می دهد و ماهانه حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان هزینه های جاری می دهد، اما با پیگیری های ما و روشن شدن اهمیت مسئله برای رییس جمهور و اینکه مشکل اول استان خوزستان آب و فاضلاب است، تعهد کرد که کار را دنبال کند و به سرانجام برساند. هر چند سفر رییس جمهور به استان برای مسئله ریزگردها بود، اما تلاش کردیم بر حل مسئله آب شرب و فاضلاب که دولت بر آن متعهد شده بود، تاکید کنیم.

شریعتی خاطرنشان کرد: با پیگیری ما قرار بر این شد که دولت تامین مالی پروژه ها را به روش های دیگر به عنوان وظیفه دولت بپذیرد.

وی افزود: با نگاه ویژه رییس جمهور به این مشکل، یک ردیف مجزا در بودجه به نام کمک به طرح های آب و فاضلاب در خوزستان دیده شده بود و در ابتدای کار ۲۰۰ میلیارد تومان پول نیز برای آن داده شد. رییس جمهور بر این باور است که خوزستان برای همه است و ما باید برای حل مشکلات دست به دست هم بدهیم .

شریعتی گفت: از آنجا که این پروژه هیچ درآمدی ندارد، هیچ فاینانسوری وارد نمی شود مگر با تضمین دولت. رییس جمهور قول حل مشکلات آب و فاضلاب خوزستان را از این طریق داد. در پی این دستور، سریعا مقدمات کار طرح شمال شرق شروع و فایناس شد. طرح جنوب شرق نیز به علت کارشناسی های مجدد تعویق افتاد. به دلیل اینکه تنش آبی در منطقه زیاد بود مطالعات مجدد انجام شد و طرح از دو منبع سد کوثر و کارون3 تغذیه خواهد شد. امیدواریم با تکمیل پروژه های غدیر و آبرسانی به جنوب شرق استان، مشکلات مردم در بحث آب فاضلاب حل شود.

استاندار خوزستان در پایان تاکید کرد: مجمع نمایندگان، یکدست برای حل مشکلات مردم تلاش می کنند و در زمینه احقاق حقوق مردم پیگیر امور هستند. ما وظیفه داریم همه با هم برای توسعه، اشتغال و الگو شدن خوزستان از هیچ کوششی فروگذار نکنیم.

 

این طرح جمعیتی حدود 930 هزار نفر را پوشش خواهد داد

"نوراله دقیقی" مدیر اجرایی طرح جامع آبرسانی به شهرها و جوامع روستایی جنوب شرق خوزستان گفت: این طرح در محدوده جنوب شرقی استان قرار گرفته و هدف از اجرای آن، تأمین آب شرب شهرهای رامشیر، ماهشهر، چمران، سربندر، شهرک بعثت، بهبهان، منصوریه، تشان، امیدیه، میانکوه، جایزان، سردشت، آغاجاری، هندیجان و مجتمع های روستایی مسیر است.

وی ادامه داد: افق این طرح برای سال 1425 در نظر گرفته شده است و جمعیتی نزدیک به 930 هزار نفر را پوشش خواهد داد. حدود 50 میلیون متر مکعب در سال از آب مورد نیاز طرح از سد کوثر و 45 میلیون متر مکعب در سال نیز از سد کارون3 تامین خواهد شد. برای انتقال این حجم از آب حدود 469 کیلومتر خط لوله به قطر 500 تا 1500 میلی متر مورد نیاز است.

مجری طرح گفت: در این طرح تصفیه خانه های مرکزی به ظرفیت 4.5 متر مکعب بر ثانیه و مخازن ذخیره بتونی به ظرفیت بالغ بر 400 هزار متر مکعب احداث می شود.

مدیر اجرایی طرح های آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان در جنوب شرق با اشاره به مشخصات فنی طرح گفت: فاز اول طرح جامع آبرسانی به شهرها و جوامع روستایی جنوب شرق خوزستان از محل سد کوثر خط انتقال به طول 29 کیلومتر فولادی و قطر 1500 میلی متر و با حجم خاکبرداری طرح یک میلیون و 943 هزار مترمکعب انجام می شود.

وی گفت: مدت اجرای پروژه 36 ماه و کارفرمای آن سازمان آب و برق خوزستان است. شرکت مهندسین مشاور آبسو به عنوان مشاور و شرکت ساخت گستر چهارمحال به عنوان پیمانکار در اجرای طرح همکاری دارند.

دقیقی در پایان تاکید کرد: اسناد ارزیابی و مناقصه کل طرح جامع آبرسانی جنوب شرق استان خوزستان نیز از طریق فاینانس بین المللی با برآورد هزینه بالغ بر 500 میلیون دلار در حال تهیه و انجام است.

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان