مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: نگاه به اجرای طرح ها منطقه ای نیست و طرح ها بر اساس کیفیت خاک، آب و حوزه آبریز در دستور کار وزارت نیرو و سازمان آب و برق قرار گرفته و اجرایی می شوند.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، محمدرضا شمسایی در مراسم راه اندازی دریچه های اولین قفل کشتیرانی ایران در سد سلولی بالا دست بهمنشیر که امروز 29فروردین ماه در آبادان برگزار شد، اظهار کرد: مطالعات اجرای این طرح پیش از انقلاب آغاز و پس از پیروزی انقلاب عملیاتی شد.

وی افزود: این طرح با نام جزیره آبادان و خرمشهر شناخته شده و با هدف احیای ۳۲ هزار هکتار از اراضی نخیلات این دو شهر اجرایی شده است.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان تصریح کرد: پیش از انقلاب پیش بینی شده بود آب رودخانه اروند شور شده و نخیلات منطقه را از بین ببرد.

شمسایی عنوان کرد: بر این اساس این طرح طراحی شد که طی آن ارتباط دریا با رودخانه های بهمنشیر، اروند و کارون قطع شده و از طریق انتقال آب شیرین کارون از طریق ایستگاه پمپاژ با ۱۲۰‌مترمکعب بر ثانیه و احداث کانال، آب بهمنشیر به مخزن آب شیرین تبدیل می‌شود.

 

وی ادامه داد: دو سد که امروز شاهد افتتاح یکی از آن‌ها بودیم و سد احداث شده در منطقه چوئبده، ارتباط آب مد دریا که به بالادست اروندرود وارد می‌شد، قطع می‌شود.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان بیان کرد: کلنگ زنی احداث سد مارد بر روی رودخانه کارون و انتهای رودخانه بهمنشیر نیز حدود ۶ ماه پیش انجام و اعتبار احداث این سدها با موافقت مقام معظم رهبری، از صندوق اعتبارات توسعه ملی تامین شده است.

شمسایی اظهار کرد: پیش بینی می‌شود کار احداث این دو سد تا چهارسال آینده به اتمام برسد و با بهره برداری از این سدها به طور کامل ارتباط آب دریا با کارون و بهمنشیر قطع شود و آب شیرین کارون از طریق ایستگاه پمپاژ و کانال احداث شده، به این اراضی منتقل شود.

وی عنوان کرد: ایجاد شبکه های آبیاری و زهکشی در خرمشهر نیز جزو برنامه های وزارت نیرو و سازمان آب و برق خوزستان است.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: البته نگاه به اجرای طرح ها منطقه ای نیست و طرح ها بر اساس کیفیت خاک، آب و حوزه آبریز در دستور کار وزارت نیرو و سازمان آب و برق قرار گرفته و اجرایی می شوند.

شمسایی تصریح کرد: از ۳۲ هزار هکتار نخیلات موجود در منطقه تنها در ۶۷۰۰ هکتار هنوز شبکه های اصلی احداث نشده که پس از احداث شبکه های اصلی در این اراضی که در دو طرف رودخانه‌ بهمنشیر هستند، وارد فاز بهره برداری در منطقه خواهیم‌ شد.

وی افزود: هشت سال جنگ تحمیلی خسارت های زیادی را به اراضی نخیلات این‌منطقه وارد کرده بود و کشاورزان که عمدتا از اقشار ضعیف جامعه هستند، متضرر شدند از این رو اجرای این طرح در منطقه برای ما خوشایند است.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: شبکه اجرا شده سیستم جدیدی است و پیش از این مردم از طریق جزر و مد دریا نسبت به آبیاری اراضی خود اقدام می‌کردند.

شمسایی اظهار کرد: در نظر داریم با راه‌اندازی تعاونی‌های آب بران، بهره برداری از طرح را به مردم منطقه واگذار کنیم.

وی ادامه داد: هفته گذشته نخستین تشکل در این خصوص ایجاد شد و امیدواریم تا سال ۹۷ بخش های بیشتری از اراضی را به مردم واگذار کنیم. البته به ازای نگهداری از اراضی هزینه ای به کشاورزان پرداخت‌می شود و امیدواریم با سپردن کار به کشاورزان و مردم منطقه، مشکلات موجود در برخی بخش های بهره برداری را رفع کنیم.

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان