وزیر نیرو گفت: هم‌اکنون در مجموع 440 هزار هکتار شبکه اصلی در این استان در دست بهره‌برداری است.

به‌گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "رضا اردکانیان" صبح امروز سه‌شنبه در آیین بهره‌برداری از فاز اول طرح 550 هزار هکتاری در خوزستان، با اشاره به فعالیت‌ها و تلاش‌های زیاد صورت گرفته در استان برای رسیدن به مرحله بهره‌برداری اینگونه طرح‌ها، افزود: سازمان آب و برق خوزستان با قدمتی حدود 60 سال، قدیمی‌ترین واحد توسعه منابع آب و خاک در ایران است و با توجه به وجود پنج رودخانه مهم در این استان و پتانسیل وسیع منابع آب و خاک، از قبل از انقلاب فعالیت‌های خوبی در این استان صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در حال حاضر توسط این شرکت و همکارانشان 9 سد مخزنی بزرگ و نیروگاه برق‌آبی با حجم 29.1 میلیارد مترمکعب را در حوضه های کارون، دز، کرخه، مارون و جره احداث شده است.

وزیر نیرو با بیان اینکه برای به بهره‌برداری رسیدن چنین طرح‌هایی علاوه بر سدها، می‌بایست سازه‌های بزرگ دیگری از جمله سیستم‌های آبگیری و تامین آب نیز احداث شود، اظهار کرد: 11 سد انحرافی و تنظیمی، 16 ایستگاه پمپاژ اصلی تامین آب و پنج سازه دهانه‌های بزرگ آبگیری تدارک دیده شده و با احداث این سازه‌ها حدود 80 درصد از کل عملیات تامین آب شبکه‌های اصلی از رودخانه‌های خوزستان به نتیجه رسیده است.

اردکانیان یادآور شد: قبل از انقلاب حدود 170 هزار هکتار شبکه در استان خوزستان به بهره‌برداری رسیده بود و پس از پیروزی انقلاب هم حدود 270 هزار هکتار به آن اضافه شده و در زمان حاضر 440 هزار هکتار شبکه اصلی در این استان در دست بهره‌برداری است.

وی ادامه داد: اکنون در استان خوزستان 695 کیلومتر کانال اصلی و انتقال، حدود 3 هزار و 970 کیلومتر کانال‌های اصلی درجه یک  و دو، 1600 کیلومتر شبکه‌های زهکش اصلی و انتقال، 2 هزار و 40 کیلومتر زهکش‌های درجه یک و دو و تعداد 271 واحد ایستگاه‌های پمپاژ درون شبکه اصلی احداث شده است.

وی موضوع تامین آب موردنیاز برای فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری را یکی از اصلی‌‌ترین مسایل مورد توجه و تذکر همه گروه‌های مرجع، روحانیت معظم، نمایندگان مردم و مسئولان استانی و ستادی عنوان کرد و افزود: تقریبا از آبان‌ماه سال گذشته یک کار جمعی را با همکارانمان در جهاد کشاورزی آغاز کردیم و با همکاری دکتر کلانتری ریاست سازمان محیط زیست جلسات منظم برگزار و منجر به تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی منجر شد و خوشبختانه در بهمن ماه گذشته به رییس جمهور گزارش دادم که از نظر وزارت نیرو آب موردنیاز فاز دوم تخصیص یافته است.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: خوشبختانه اکنون این طرح مهم آماده کار است و امیدواریم با توجه سازمان برنامه و بودجه در تامین منابع مالی فاز دوم، مردم استان و کشور از مواهب عملیاتی شدن فاز اول و بهره‌برداری کامل از آن بهره‌مند شوند.

 

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان