دبیر کمیته تخصصی سدهای سازمان آب و برق خوزستان از انعقاد قرارداد طراحی و ساخت شناور زباله روب دریاچه سد مخزنی مارون خبر داد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "رضا دلفی" از انعقاد قرارداد طراحی و ساخت شناور زباله روب دریاچه سد مخزنی مارون در دی ماه سال جاری خبر داد.

وی از این قرارداد به عنوان اولین قرارداد تیپ پژوهشی به صورت مشارکتی بین سد و نیروگاه مارون و دانشگاه آزاد بهبهان یاد کرد.

دلفی با بیان این که مراحل ساخت این شناور تا کنون 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است همکاری و تلاش "سعید الهایی سحر" مسئول مالی دفتر پژوهش های کاربردی این سازمان در تنظیم قرارداد فوق را مورد قدردانی قرار داد.

مدیرعامل شرکت بهره برداری از سد و نیروگاه و شبکه های آبیاری مارون از پروژه فوق به عنوان یک کار بسیار خوب و ارزنده یاد کرد که قادر خواهد بود علاوه بر حل مشکلات سد مارون در امر پاکسازی زباله های شناور در ادارات و ارگان های دیگر  نیز مورد بهره برداری قرار گیرد.

"محمد امین ایزدجو" با بیان این که جمع آوری زباله های شناوری را که سیلاب ها به همراه خود می آورند تا کنون به وسیله تور و قایق انجام شده است آن را دارای خطراتی از جمله سقوط در آب خواند.

"امین مکی"مدیر دفتر برنامه ریزی مارون با بیان این که دستگاه زباله روب شناور دریاچه مارون زباله ها را از سطح دریاچه جمع آوری و به ساحل دریاچه عودت و تخلیه می کند افزود: از این پروژه می توان در سدهای دیگر استان و آب منطقه ای دیگر استان ها استفاده کرد.

"مهدی زمانی" پژوهشگر طرح، مبلغ ریالی این قرار داد را 57 میلیون تومان اعلام کرد که 39 میلیون و 900 هزار تومان آن را سد و نیروگاه مارون و 17 میلیون و 100 هزار تومان باقیمانده را دانشگاه آزاد بهبهان تامین خواهد کرد.

"مسعود یزدانجو" در مقام همکار و دستیار پژوهشگر پروژه تصریح کرد: دستگاه زباله روب شناور، قادر خواهد بود در هر مرتبه استفاده 30 تا 40 تن زباله را جمع آوری و یکجا تخلیه کند یعنی کاری را که 5 کارگر در یک ماه انجام می دهند این دستگاه قادر خواهد بود در عرض 8 ساعت به سرانجام برساند.

فرارداد ساخت شناور زباله روب دریاچه سد مخزنی مارون در دی ماه سال جاری منعقد، 70 در صد آن محقق شده  و قرار است تا 3 ماه آینده این پروژه تکمیل و مورد بهره برداری قرار گیرد.

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان