به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، هوشنگ حسونی زاده روز شنبه در شورای هماهنگی مدیریت بحران در استانداری خوزستان اظهار داشت : بازگشایی انتهای رودخانه نیسان به منظور کاستن فشار از منطقه رفیع باید باز شود تا حجم مورد نظر آب عبور کند وگرنه سیلاب این شهر را با مشکل مواجه می کند.


وی گفت: برای حل مشکلات در انتهای حوضه کرخه در بستان و رفیع ، لایروبی رودخانه و انهار ، ترمیم سیل بند و بازگشایی رودخانه نیسان دراین منطقه باید انجام شود.


معاون مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان با بیان این که وضعیت منابع آبی در همه حوضه ها تثبیت شده بیان کرد: در حوضه دز، کارون و مارون آمادگی مهار سیلاب احتمالی در اسفند و بهار وجود دارد اما در حال حاضر ورودی و خروجی آب در حوضه کرخه تثبیت شده است ولی نیاز به فضای خالی بیشتری در مخزن کرخه است.


وی با بیان این که مجموع ورودی آب به مخازن 17 میلیارد و 350 میلیون مترمکعب و خروجی از مخازن 9 میلیارد مترمکعب است توضیح داد: باید حجم خالی در مخرن سد کرخه ایجاد شود چراکه هم اکنون تنها 496 میلیون مترمکعب فضا خالی است که با توجه به سیلاب های احتمالی این حجم باید افزایش یابد.


حسونی زاده با بیان این که سه میلیارد مترمکعب از حجم کل مخازن سدهای استان خالی است ادامه داد: 2 میلیارد متر مکعب از این حجم در حوضه کارون و یک میلیارد متر مکعب در حوضه های دیگر است.
وی گفت: متاسفانه دستگاه های اجرایی تجهیزات خود را با وجود احتمال خطر از کرخه خارج کرده اند و اکنون ماشین آلات سنگین در منطقه وجود ندارد. 

 

 

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان