مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان، صبح امروز یک شنبه 5 اسفندماه جاری در کارگاه آموزشی بین المللی حسابداری آب که در سالن همایش های بین المللی کوی بوستان برگزار شد حضور یافت و از حمایت این سازمان از مجموع فعالیت هایی که به حل مشکلات زیست محیطی کمک می کنند خبر داد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "فرهاد ایزدجو" با تقدیر از مرکز منطقه ای برنامه تحقیقات بین المللی آبیاری و زهکشی، ICID  و FAO که در برگزاری کارگاه آموزشی حسابداری آب همکاری و مشارکت فعال نموده اند اظهار داشت: مایل هستم اطلاعات کلی در رابطه با منابع آب و خاک و کشاورزی استان خوزستان و محدوده عملکرد سازمان آب و برق خوزستان اطلاعاتی را در اختیار تان قرار دهم .

استان خوزستان با مساحتی افزون بر 65 هزار کیلومتر مربع  یکی از قطبهای مهم صنعت آب و کشاورزی است که نقش به سزایی در تامین امنیت غذایی کشور ایفا می کند.

وی افزود: مجموع طول رودخانه های جاری در این استان حدود 3500 کیلومتر می باشد و حدود 29 میلیارد مترمکعب که تقریبا معادل 30 درصد منابع آب سطحی کل کشور است در این استان جاریست. با عنایت به شرایط اقلیمی امکان فعالیتهای کشاورزی در طول سال به صورت سه کشت در سال وجود دارد.

ایزدجو به مزیت های استان خوزستان نیز اشاره کرد و گفت:  یکی از مزایای بسیار مهم استان خوزستان راه داشتن به دریای آزاد و همچنین دسترسی آسان و سریع به بازارهای مصرف داخلی و خارجی است . استان خوزستان به موجب برخورداری از کلیه امکانات ارتباطی هوایی، دریایی ، ریلی و زمینی، در سطح جهانی ممتاز و کم نظیر می باشد.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان به محدودیت منابع آب خوزستان در ادامه اشاره و تصریح کرد: در استان خوزستان نزدیک به حدود 7/2 میلیون هکتار از اراضی مستعد کشاورزی وجود دارد که در حال حاضر بیش از یک میلیون هکتار از آن در دست بهره برداری سازمان آب و برق خوزستان قرار گرفته است که ما محدودیت اراضی نداریم لیکن محدودیت منابع آب داریم و می بایست با برنامه ریزی دقیق و استفاده از ابزارها و فرآیندهای جدید خصوصاخصوصاً حسابداری آب ،بتوانیم  منابع خودمان را به صورت پایدار بهره برداری کنیم .  

ایزدجو در ادامه با اشاره به وجود سدهای متعدد در استان خوزستان گفت:  این استان با داشتن 7 سد مخزنی با ظرفیت حدود 21 میلیارد مترمکعب و 37 واحد نیروگاهی بزرگ با ظرفیت

7070 مگاوات سهم بسزایی در تولید انرژی برق آبی کشور بر عهده دارد.   

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان عنوان کرد: سازمان آب و برق خوزستان به عنوان متولی آبهای سطحی و زیر زمینی عهده دار انجام مطالعات در برنامه ریزی منابع آبی ، احداث سدهای (مخزنی-انحرافی- تنظیمی)، شبکه های آبیاری و زهکشی، نیروگاههای برق آبی ، توسعه منابع آب وخاک و بهره برداری وحفاظت از این منابع  می باشد.  با در نظر گرفتن منابع آب و خاک غنی در این استان و پیچیدگیهایی متعددی که برای مدیریت یکپارچه منابع آب در این منطقه از خاور میانه با آن مواجه است ، نیازمند استفاده از مفاهیم جدید در این حوزه هستیم.  

وی با اشاره به نقش و جایگاه آب در توسعه کشورها،گفت: با توجه به نقش و جایگاهی که آب در توسعه کشورها دارد و نیز مشکلات کمی و کیفی که منابع آبی را تهدید میکند، مدیریت یکپارچه منابع آب در برنامه ریزی و سیاستگذاریهای منابع آب اهمیت بسیاری دارد .   این مشکلات محدود به استان خوزستان نیست و  چالش دیگر مناطق جهان نیز بوده است .

ایزدجو به تامین حقابه پایدار محیط زیست بعنوان یکی از مولفه های توسعه پایدار اشاره و عنوان کرد: تامین حقابه پایدار محیط زیست یکی از اهداف توسعه پایدار بوده که در حسابداری آب بعنوان موضوع روز دنیا مورد توجه سیاست گذاران و تصمیم گیران است .  برخی کشورهای جهان این راه را رفته اند از جمله استرالیا و در حال حاضر سیستمهای عملیاتی در سطح ملی توسعه داده اند . با نگاهی به تجارب این کشورها که مقرر هست امروز با جزئیات بیشتر مورد بررسی دقیق قرار گیرد متوجه می شویم که این فرایند در ابتدا نیازمند چندین سال تحقیق است.  سپس می توان از نتایج این مطالعات برای تصمیم گیری استفاده نمود .  

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به همکاری این سازمان با دانشگاه تربیت مدرس گفت:  خوشبختانه در سازمان آب و برق خوزستان این فرآیند از دو سال گذشته برای پایلوت کرخه با همکاری دانشگاه تربیت مدرس به سفارش سازمان آب و برق خوزستان آغاز گردیده ونمونه آزمایشی سامانه آن در حال اتمام است  که امیدواریم از تجارب پایلوتهای در حال انجام درسایر کشورها بتوانیم استفاده کنیم و با توسعه پایلوتهای حسابداری آب برای دیگر حوضه های منتهی به استان که دارای چالشهای متفاوتی است به صورت استان پیشرو در این زمینه گام برداریم.

  ایزدجو در ادامه تاکید کرد: امیدواریم با حضور متخصصان داخلی، دیگر سازمانهای متولی و  استفاده از تجربیات نهادهای پیشرو شناخته شده جهانی بتوانیم از اطلاعات پایه منابع آب به همراه سایر ابزارها از جمله فناوریهای نوین و مدلسازی به درک بهتر مولفه های  هیدرولوژیکی در اراضی سنتی و تحت شبکه همچنین حوضه آبریز در قالب سیستمهای حسابداری آب گامی موثر برداریم .  

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان در پایان بر حمایت از فعالیت هایی که این سازمان را در حل مسائل و مشکلات زیست محیطی کمک می کنند،تاکید کرد.

 

 

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان