مدیر دفتر برنامه‌ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان گفت:  در پی بارش های 24 ساعت گذشته ورودی به سدهای دز و کرخه به بیش از 1500 مترمکعب بر ثانیه افزایش یافته است.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "داریوش بهارلویی"، افزود: با توجه به پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی کشور در خصوص ورود سامانه‌های بارشی به تناوب به حوضه‌های آبریز استان خوزستان، طی 24 ساعت گذشته اولین سامانه بارشی وارد و بارندگی‌های رخ‌داده موجب افزایش ورودی در دو سد کرخه و دز شد.

وی با اشاره به اینکه در اثر این واقعه در حوضه‌های کرخه و دز سیلاب به‌وقوع پیوست که توسط سدها کاملا مهار شد، اظهار کرد: حداکثر ورودی ثبت شده در سد کرخه 1562 مترمکعب برثانیه و در سد دز 1517 مترمکعب برثانیه است که در مخازن سدهای مذکور تعدیل یافتند.

بهارلویی با بیان اینکه در حال حاضر 6.7 میلیارد مترمکعب ظرفیت کنترل سیل و حجم خالی در سدها وجود دارد، گفت: سیاست بهره‌برداری، کنترل سیل و رهاسازی آب در حد تاب‌آوری رودخانه‌ها در پایین‌دست است، به‌همین منظور خروجی سد دز حدود 535 مترمکعب برثانیه و کرخه 430 مترمکعب برثانیه درنظر گرفته شده که خطری ایجاد نمی‌کند.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه بر اساس پیش‌نگری‌های سازمان هواشناسی باید منتظر سامانه‌های دیگر بارشی تا انتهای ماه فروردین بود که می‌توانند موجب افزایش روان‌آب و سیل شوند، ادامه داد: به‌همین دلیل ضمن رصد روزانه سعی می‌شود از تمام ظرفیت‌های موجود برای نگهداشت حجم مناسب کنترل سیل سود برد که این مهم می‌تواند بر افزایش خروجی نسبت به آنچه هم‌اکنون در جریان است تاثیرگذار باشد.

وی درخصوص حجم خالی سدهای استان برای مهار سیلاب‌های پیش رو خاطرنشان کرد: هم‌اکنون سد دز 810 میلیون مترمکعب، سد کرخه 1300 میلیون مترمکعب و سدهای زنجیره کارون 3500 میلیون مترمکعب دارای فضای کنترل سیل هستند.

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان
خبرنگار: حمیدرضا علی پور