کتاب "چهل گفتار"، نوشته "سید محسن حسینی" (برساووش) پیرامون حوزه آب استان گلستان منتشر شد.

کتاب چهل گفتار پیرامون آب گلستان، ۴۰ یادداشت پیرامون حوزه آب گلستان را در برمی‌گیرد و وضعیت منابع آبی استان را در هفت بخش شامل مسائل عمومی، کمیت منابع آب، کیفیت منابع آب، مهندسی رودخانه‌ها، مدیریت سیل، تاسیسات آبی، دریای خزر و خلیج گرگان را شامل می شود.

برخی از این یادداشت ها که در فاصله زمانی تابستان ۹۷ تا زمستان ۹۸ در رسانه‌های مختلف منتشر شده مورد توجه بیشتر خوانندگان سایتها و رسانه های مکتوب قرار گرفته است.

 مروری بر منابع آب تجدید پذیر استان، خشکه کاری برنج در این خطه شمالی، الزامات و راهکارها، نقش صنایع در صرفه جویی آب و نیاز بخش های مختلف مصرف در استان و تخریب آبخوان ها، بزرگ ترین آسیب رعایت نکردن الگوی کشت در گلستان از جمله گفتارهای این کتاب است.

 سید محسن حسینی، نویسنده کتاب که سابقه تحصیلی، مطالعاتی و کاری در حوزه منابع آب را دارد، دانش آموخته رشته زمین شناسی از دانشگاه شهید بهشتی، کارشناسی ارشد علوم کشاورزی و منابع طبیعی از گرگان است و 26 سال سابقه در رده‌های مختلف کارشناسی و مدیریتی شرکت آب منطقه ای استان گلستان را دارا است.

حسینی پیش از این چند کتاب از جمله "فرهنگ و جغرافیای علی آباد کتول" ، "رسوب شناسی حوضه آبریز محمد آباد کتول" و "آب و اقتصاد کشاورزی استان گلستان" را تدوین و منتشر کرده و دهها تحقیق و مقاله را در حوزه آب گردآوری و به رشته تحریر درآورده است.

کتاب "چهل گفتار" دارای ۱۷۶ صفحه به تعداد یک هزار نسخه و قیمت ۲۰۵ هزار ریال توسط انتشارات لغت، چاپ و عرضه شده است.

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان
خبرنگار: حمیدرضا علی پور