مدیر پروژه بهینه سازی نیروگاه اول سد شهید عباسپور در شرکت نصب ، تعمیر و نگهداری نیروگاههای برق آبی خوزستان از ساخت ویکت گیت های واحد شماره 3  این نیروگاه خبر داد .

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان ، "علی رحیمی اصل " گفت: با توجه به اهمیت ویژه ای که قطعه ویکت گیت (دریچه های تنظیمی) در عملکرد توربین نیروگاه آبی و قرار گرفتن در معرض ضربات و فشار هیدرولیکی حاصل از جریان آب ، همچنین هدایت و تنظیم مقدار آب ورودی به توربین دارد ، این قطعه از نظر جنسی دارای ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی ویژه و از نظر شکل هندسی ، فناوری ذوب ، ریخته گری و ماشین کاری بسیار حساس و پیچیده می باشد .

رحیمی اصل افزود: تا قبل از سال 77 در بیشتر نیروگاههای کشور ( فاز 2 عباسپور، مسجدسلیمان و کارون 3 ) این قطعات در کشورهای خارجی مانند اتریش ، چین ، آلمان و فرانسه ساخته و تعداد اندکی نیز در داخل کشور و با نظارت کامل کارشناسان خارجی ساخته می شد .

وی تصریح کرد: هم اکنون با توجه به رشد علمی ، ارتقای دانش فنی ، توانمندی بالای شرکت های سازنده داخلی و در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در راستای حمایت از تولید داخلی و تأکید کارفرما به شرکت مشاور و پیمانکار طرح  به استفاده از این ظرفیت ها و توانمندی ها در داخل کشور ، ما را برآن داشت تا با استفاده از تجربیات سایر طرح های نیروگاهی و همچنین با استفاده از نرم افزارهای جدید مهندسی در کشور این قطعات مهم و پیچیده را تولید نمائیم .

مدیر پروژه بهینه سازی نیروگاه اول بیان داشت که ، کارفرمای طرح، سازمان آب و برق خوزستان ، شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس و شرکت نصب ، تعمیر و نگهداری نیروگاههای برق آبی خوزستان به عنوان پیمانکار ، تمامی مباحث فنی ، فناوری ساخت ، فناوری مدل سازی و ریخته گری، ماشین کاری ، کنترل کیفیت و دستورالعمل های جوش و ابعاد برداری را با بالاترین کیفیت و استاندارد جهانی و حداقل هزینه ممکن به عرصه ظهور گذاشتند .

وی در پایان تصریح کرد که ، ساخت چنین قطعه مهم و پیچیده ای در داخل کشور سبب اشتغال جوانان ، توانمندی شرکت ها و بومی سازی تولید و جلوگیری از خروج ارز از کشور بوده .  هم اکنون سری اول ویکت گیت های ساخته شده پس از حمل به انبار پروژه بهینه سازی نیروگاه اول شهید عباسپور انتقال داده شده است.

منبع: روابط عمومی شرکت نصب، تعمیر و نگهداری نیروگاه‌های برق آبی خوزستان
خبرنگار: شیما دشت گلی