مدیرتعمیرات سد و نیروگاه مسجدسلیمان در شرکت نصب، تعمیر و نگهداری نیروگاههای برق آبی خوزستان از تعمیرات ژنراتور 250 مگاواتی واحد شماره 4 نیروگاه مسجدسلیمان خبر داد .

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان ، " ابراهیم شجاعی " با بیان این خبر اظهار داشت:  در بازدید های دوره ای به عمل آمده توسط کارشناسان تعمیرات نیروگاه سد مسجدسلیمان، مشاهده شد نقاط زیادی از سیم پیچ ژنراتور دچار ضعف عایقی شده است ، که طی ارزیابی های به عمل آمده توسط کارشناسان نگهداری و تعمیرات ، دفتر نظارت شرکت تولید و همچنین دفتر فنی و مهندسی سازمان آب و برق خوزستان مقرر شد اقداماتی در جهت استحکام و ترمیم شینه ها صورت گیرد .

شجاعی افزود : این اقدامات شامل ترمیم نقاط آسیب دیده که دچار ضعف عایقی و PD شده بود و همچنین تعویض گوه های نگهدارنده سیم پیچ ژنراتور(wedge) در دستور کار قرار گرفت .

مدیرتعمیرات سد مسجدسلیمان با بیان اینکه ، این گوه ها طبق بررسی های به عمل آمده و به درخواست کارفرما ، مبنی بر تعویض 12 شیار تعیین شده بود افزود ، این 12 شیار سر فازهای سیم پیچ ژنراتور بوده ، که در هنگام وقوع اتصال کوتاه در سیم پیچ ، احتمال پرتاب شدن شینه ها به بیرون و ایجاد خرابی وسیع در سیم پیچ ها را به همراه داشت، با تعویض آنها از وقوع خطرات احتمالی ناشی از این خرابی ها جلوگیری بعمل آمد .

وی تصریح کرد : ژنراتورهای نصب شده در فاز یک نیروگاه مسجدسلیمان ساخت شرکت Elin می باشند که با توجه به بهره برداری حدود 12 دهه از آنها ، نیاز به تعمیرات پیشگیرانه جهت جلوگیری از خطرات احتمالی در سیم پیچ ژنراتور ضروری می نمود .

شجاعی در پایان اعلام داشت:  واحد شماره 4 نیروگاه سد مسجدسلیمان با توجه به گزارش ها و تعمیرات پیشگیرانه توسط گروه های اجرایی نت نیروگاه و به درخواست کارفرما و همچنین با توجه به آغاز پیک مصرف تابستانی و نیاز مبرم به واحدهای تولید انرژی ، پس از 15 روز  بصورت شبانه روزی و با تلاش مضاعف کارکنان تعمیرات سد مسجدسلیمان با موفقیت انجام شد.

منبع: روابط عمومی شرکت نصب، تعمیر و نگهداری نیروگاه‌های برق آبی خوزستان
خبرنگار: محمد توحیدیان