مدیر دفتر بهره برداری و مانیتورینگ سدهای استان خوزستان با بیان این که سدهای بزرگ برای زلزله هایی بمراتب بزرگتر از زلزله رخداده طراحی و ساخته می شوند تصریح کرد: جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "یعقوب عرب" با اشاره به وقوع زمین لرزه های روز گذشته در مسجدسلیمان گفت: سدهای بزرگ برای زلزله هایی بمراتب بزرگتر از زلزله رخداده طراحی و ساخته می شوند لذا جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد.

وی با اشاره به نزدیکی کانون زلزله به سدهای شهید عباسپور(حدود 15 کیلومتر) و سد مسجدسلیمان(حدود 12 کیلومتر) و اهمیت ایمنی و پایداری سدهای بزرگ در شرایط غیرعادی(بروز زمین لرزه ، سیل و ...) ، خاطرنشان کرد: به سرعت بازرسی های کاملی از سد ، گالری ها، تکیه گاه ها ، مغارها و سایر محل های مهم انجام، نتایج اطلاعات ابزار دقیق این سدها قرائت و مورد بررسی قرار گرفت.

 عرب با بیان این که نتیجه اولیه بررسی ها ، سلامت سدهای مسجدسلیمان و شهید عباسپور را تایید کرد افزود: هیچگونه مشکلی(بجز ریزش های محدودی در محیط پیرامون سدها) ملاحظه نشده است و ادامه این بازرسی و بررسی ها حداقل تا 3 روز آینده ادامه خواهند داشت.

به گزارش مرکز لرزه نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، روز گذشته 17 تیر ماه جاری ساعت 11:30 زلزله ای به بزرگی 5.7 در مقیاس امواج درونی زمین(ریشتر) در 19 کیلومتری شهرستان مسجدسلیمان(منطقه گلگیر) با طول جغرافیایی 49.5 و عرض جغرافیایی 31.95 و در عمق تقریبی 17 کیلومتری و در ادامه نیز لرزه های متعددی در همان نزدیکی و با بزرگای تا 4.7 ریشتر تا ساعت حدود 15 روز گذشته به وقوع پیوست.

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان
خبرنگار: حمید رضا علی پور