مدیر عامل شرکت بهره برداری از سد، نیروگاه و شبکه های آبیاری زهره و جراحی، از کنترل سیلاب تالاب شادگان خبر داد و گفت: پس از ورود سیلاب به تالاب شادگان با احداث 6 کیلومتر دایک حفاظتی، توانستیم سیلاب را کنترل و مدیریت کنیم.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "رحمان خندانی" با بیان این که عملیات فوق در یک پروسه 72 ساعته انجام شد افزود : سیلاب تشکیل شده در استانهای بالا دست  خوزستان، با عبور از سد های دز و کرخه و عبور از اهواز، از غرب به شرق کارون، از طریق  نهرهای بحره و سلمان منتقل و به سمت تالاب شادگان هدایت شد.

وی با اشاره به اینکه در برخی نقاط، سیلاب جهت حرکت خود را سمت روستاهای اطراف این تالاب  تغییر داد و در حال شکستن سیل بند و نفوذ به روستاها و اراضی کشاورزی بود افزود: بالا آمدن سطح آب تالاب، روستاهای جفال، بنوار و ام الصخر را با تهدید جدی روبرو کرده بود که متخصصان با کمک ماشین آلات مربوطه مشغول، ترمیم و تقویت سیل بندهای این روستاها شدند.

خندانی با بیان این که زهکش RPD1 را تخلیه کردیم ادامه داد: با توجه به بالا آمدن آب تالاب و امکان حرکت آب به سمت زهکش RPD1 با مسدود کردن زهکش های منتهی به این زهکش اصلی و با تخلیه آن توسط ایستگاه پمپاژ، خطرات پیش رو را کاهش دادیم.

مدیر عامل شرکت بهره برداری از سد، نیروگاه و شبکه های آبیاری زهره و جراحی در تشریح این عملیات گفت: از هفته گذشته با برآورد کارشناسان و بررسی پلن های مختلف، نیروهای تعمیرات به همراه 15 خودرو سبک و سنگین در منطقه زهکش شماره 1  مستقر شدند که با ترمیم و تقویت سیل بند روستاها، با تمهیدات اتخاذ شده زمین های کشاورزی نیز از آسیب سیل مصون ماندند.

ایستگاه زهکش شماره 1 شادگان در 15کیلوتری شرق این شهرستان و در مجاورت تالاب شادگان قرار دارد.

منبع: روابط عمومی شرکت بهره‌برداری از سد و نیروگاه و شبکه‌های آبیاری زهره و جراحی
خبرنگار: میثم شیرعلی