به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، رضا احمدیان پور گفت: با توجه به کاهش درخواست تامین آب و سطح آب، اقدام به انجام تعمیرات اساسی بخش های مکانیکی و الکتریکی سد نمودیم.

معاون نگهداری و تعمیرات شرکت بهره برداری از سد، نیروگاه و شبکه های آبیاری زهره و جراحی افزود: سد آسک بعنوان آخرین سازه آبی بر روی رودخانه زهره بسیار مهم و حایز اهمیت است که به دلیل نزدیکی به دریا و بالا بودن غلظت مواد خوردنده، همیشه در معرض آسیب و خرابی است.

وی در ادامه تشریح کرد: در عملیات انجام شده  دریچه ها، الکتروموتورها و قطعات مکانیکی سد تعمیر،سرویس و نوسازی شد.

احمدیان پور ادامه داد: سد آسک ۱۲ دریچه دارد که شش عدد بصورت اسلایدگیت و شش عدد رادیال گیت است و با استفاده از الکتروموتور و سیم بکسل و بازوهای مکانیکی دریچه ها باز و بست میشوند که بدلیل اشباع مواد رسوب زا، بسرعت دچار خشکی شده و فشار مضاعف به قسمت های دیگر باعث خرابی میشود. در عملیات صورت گرفته برخی دریچه ها به دلیل وجود لای زیاد که چند سالی بسته شده بودند باز شده و روان‌کاری لازم صورت گرفت.

وی گفت: در این عملیات ۱۴ روزه ۹ نفر حضور داشتند که از اقدامات صورت گرفته میتوان به ساخت بازو، قرقره، تعمیر گیر بکس، تعمیر الکتروموتور، سرویس دریچه ها، تعویض و ریگلاژ سیم بکسل ها و روان‌کاری دریچه ها اشاره کرد.

 

منبع: روابط عمومی شرکت بهره‌برداری از سد و نیروگاه و شبکه‌های آبیاری زهره و جراحی