مشاور مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان در امور گنجینه آب از سومین فصل کاوش های باستان شناسی- نجات بخشی در محوطه باستانی جوبجی شهرستان رامهرمز خبر داد.

 به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "محمد اسحاقی بنی" با اعلام خبر فوق افزود: سومین فصل کاوش های باستان شناسی - نجات بخشی در محوطه جوبجی شهرستان رامهرمز توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است.

 وی از بازدید جمعی از مسئولان و مدیران استانی از فصل سوم عملیات کاوش، خبر داد و گفت در این بازدید مدیر کل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان  و فرماندار رامهرمز حضور داشتند.

 اسحاقی بنی، در حاشیه این بازدید در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان گفت: به منظور جلوگیری از تخریب محوطه باستانی جوبجی در   یک دهه قبل، پروژه آبیاری و زهکشی شهرستان رامهرمز متوقف شد. در این بین با توجه به اهمیت محوطه مذکور که به عنوان یکی از آثار فرهنگی ارزشمند منطقه محسوب می شود و به منظور جلوگیری از بروز آسیب های جدی به آن، قرارداد کاوش محوطه جوبجی فی مابین سازمان آب و برق خوزستان و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منعقد شد که بواسطه آن بخش های همپوشان طرح آبرسانی و محوطه باستانی جوبجی توسط پژوهشکده باستان شناسی مورد کاوش قرار گرفت.

وی افزود: در این راستا و با توجه به اهمیت محوطه باستانی جوبجی، ضمن مذاکرات صورت گرفته با پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مقدمات انجام فصل سوم کاوش های باستان شناسی محوطه مذکور با هدف آشکارسازی سایر قسمتها که در فصول پیشین فرصت مطالعه کامل و دقیق آنها مقدور نشده بود، فراهم و درنهایت قراردادی در این خصوص فی ما بین دو ارگان منعقد شد و کاوش محوطه جوبجی با اعزام هیئت باستان شناسی مجرب به منطقه توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در مقیاس گسترده تری از اواسط آبان ماه سال جاری   آغاز شد.

"میثم حسین زاده" سرپرست هیئت باستان شناسی جوبجی، با تشریح کاوش های انجام شده گفت: نتایج قابل توجهی در خصوص وضعیت فرهنگی محوطه جوبجی به دست آمده است و امیدواریم در ادامه کاوش ها نیز بتوانیم به جزئیات بیشتری دست پیدا کنیم.

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان