مدیر دفتر برنامه‌ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان گفت: خروجی سدهای کرخه و دز در روزهای اخیر افزایش نیافته و میزان خروجی از این سدها تا هفته نخست فروردین ماه ثابت خواهد بود.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و بر ق خوزستان، "داریوش بهارلویی" در گفتگو با خبرگزاری ایرنا گفت: خروجی این سدها بر اساس تاب‌آوری رودخانه‌ها برنامه ریزی شده و در حال حاضر خروجی سد کرخه ۴۳۰ مترمکعب در ثانیه و خروجی سد دز بین ۵۵۰ تا ۶۵۰ مترمکعب درثانیه و سد گتوند (حوضه کارون) ۲۲۰ تا ۲۴۰ مترمکعب درثانیه است.

وی افزود: هم اکنون تاب‌آوری (ظرفیت نگهداشت سیل) در رودخانه دز عبور دبی ۷۰۰ مترمکعب در ثانیه و در کرخه ۴۵۰ مترمکعب درثانیه است، به این معنی که با عبور این جریان از رودخانه مشکلی برای مناطق پایین دست بوجود نمی‌آید و خطر آبگرفتگی روستاها و اراضی کشاورزی را تهدید نمی‌کند.

بهارلویی با اشاره به پیش‌بینی هواشناسی مبنی بر ورود سامانه بارشی متوسط ، اضافه کرد: بر اساس این پیش‌بینی، خروجی سدهای دز و کرخه فعلا تغییری نخواهد داشت و تا هفته نخست فروردین ماه ثابت می‌ماند.

وی اظهار داشت: خروجی سدها بر اساس پیش بینی بارش و میزان سیلاب‌های ورودی تنظیم می‌شود، بنابراین میزان آب خروجی سدها در هفته دوم فروردین طبق این شاخص‌ها تعیین خواهد شد.

بهارلویی با بیان اینکه پیش‌بینی وقوع سیلاب ممکن نیست، تصریح کرد: در هفته دوم فروردین احتمال افزایش خروجی سدها بر اساس پیش بینی‌های بارش و سیلاب‌های وارد شده به مخازن وجود دارد که تلاش می‌شود این افزایش در حد تاب‌آوری رودخانه‌ها باشد.

وی ظرفیت خالی سدهای استان برای کنترل سیلاب را در حال حاضر ۶.۷ میلیارد مترمکعب عنوان کرد و گفت: حجم خالی مخزن سد کرخه ۱.۲۸ میلیارد مترمکعب، سد دز ۸۱۰ میلیون مترمکعب، سدهای زنجیره ای کارون ۳.۵ میلیارد مترمکعب، سد مارون ۷۱۶ میلیون مترمکعب، سد جره ۸۱ میلیون مترمکعب و سد سیمره (بالادست کرخه) ۳۱۹ میلیون مترمکعب است.

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان
خبرنگار: حمیدرضا علی پور