در دیدار مدیرعامل شرکت بهره برداری از سد، نیروگاه و شبکه های آبیاری مارون با امام جمعه شهرستان بهبهان، بر لزوم فرهنگ سازی در مصرف آب و استفاده از آبیاری نوین در بخش کشاورزی تاکید شد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، مدیرعامل شرکت بهره برداری از سد، نیروگاه و شبکه های آبیاری مارون گفت: یکی از اصول اساسی حفظ منابع آبی، دارا بودن فرهنگ درست مصرف  کردن است. اصلاح الگوی مصرف و استفاده از شیوه های نوین آبیاری و تکنولوژی پیشرفته در بخش کشاورزی، نقش بسیار مهمی در حفظ منابع آبی ایفا می کند که بایستی به آن توجه کرد.

"رحمان خندانی" افزود : همزمان با تغییرات آب و هوایی و تغییر اقلیم در جهان، کشور ایران نیز درگیر این تغییر بوده و متوسط بارندگی در کشور کمتر شده است، در حالی که بارندگی در کشور ما یک سوم میانگین جهانی است، میزان مصرف آب توسط هر فرد در کشور ما 3 برابر کشورهای توسعه یافته است.

وی خاطر نشان کرد : قرار گرفتن خوزستان در منطقه گرم و خشک و تبخیر بالای آب، نسبت به مقیاس جهانی، کاهش بارندگی و تدوام پدیده خشکسالی سبب شده تا میزان ورودی آب به سد مخزنی مارون به شدت کاهش یابد.

وی با اشاره به کاهش 70 درصدی میزان بارندگی در سال آبی جاری در حوضه مارون، ادامه داد: میزان بارش‌های انجام شده در این حوضه 169 میلی متر بوده که در مدت مشابه در 67 سال گذشته(بلندمدت) بی سابقه است و در حالی که سال گذشته 66 درصد مخرن سد مارون خالی بود، این رقم امسال به 72 درصد رسیده که با کاهش حجمی از آب به عنوان حجم مرده، حجم قابل استحصال تنها 12درصد است.

مدیرعامل شرکت بهره برداری مارون بر فرهنگ سازی و اصلاح الگوی مصرف آب در مصارف خانگی و کشاورزی تاکید و خاطرنشان کرد: کار فرهنگی از موضوعاتی است که نیاز به صرف زمان و کار مداوم داشته، لذا برای رسیدن به این هدف مهم، بازدید کشاورزان بالادست و پایین دست از سد مخزنی مارون، فرهنگ سازی و آگاهی رسانی به کشاورزان درخصوص بحران آب و مشارکت دادن کشاورزان در توزیع آب، از جمله اقدامات این شرکت برای مقابله با بحران آب و خشکسالی و همچنین صرفه جویی در مصرف آب بوده است.

خندانی تصریح کرد: استفاده بهینه و صرفه جویی در مصرف آب نوعی شکرگزاری از نعمت های خداوند است که می توان از تریبون نماز جمعه به عنوان فرصتی مغتنم برای ترویج فرهنگ صرفه جویی، اصلاح الگوی مصرف و همچنین دعوت کشاورزان به بهره مندی از سیستم های نوین آبیاری بجای سنتی استفاده کرد.

در ادامه این دیدار، حجت الاسلام و المسلمین "سید قدرت الله ناصری" امام جمعه شهرستان بهبهان با اشاره به اهمیت جایگاه صرفه جویی در اسلام خاطرنشان کرد: آب نعمتی الهی است و همگی با استفاده بهینه، صرفه جویی و درست مصرف کردن، باید شکرگزار این نعمت خدادادی باشیم.

وی افزود: با صرفه جویی در مصرف آب می توانیم به حفظ این منبع طبیعی کمک کنیم، چرا که صرفه جویی در مصرف آب و حفظ آن برای نسل های آینده از اهمیت زیادی برخوردار است.

منبع: روابط عمومی شرکت بهره‌برداری از سد، نیروگاه و شبکه های آبیاری مارون
خبرنگار: علیرضا نیکزاد