برای نخستین بار در کشور، توسط متخصصان شرکت بهره برداری از سد، نیروگاه و شبکه های آبیاری مارون، تعویض و تغییر در ساختار بلبرینگ الکتروموتورهای ایستگاه پمپاژ بنه باشت بهبهان طراحی و ساخته شد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، مدیرعامل شرکت بهره برداری از سد، نیروگاه و شبکه های آبیاری مارون گفت: تغییرات ساختار بلبرینگ های الکتروموتورهای ایستگاه پمپاژ بنه باشت با هدف استفاده بهینه و صرفه جویی اقتصادی برای اولین بار در ایران طراحی، ساخته و با موفقیت آزمایش شد.

"رحمان خندانی"، با اشاره به اقتصاد مقاومتی و لزوم نهادینه کردن استفاده علم و تجربه در حمایت از صنعت رو به رشد میهن اسلامی گفت ما بر آن شدیم تا علاوه بر کاهش چشمگیر هزینه های جاری اورهال های دوسالانه بر عملکرد بهتر ایستگاه آبرسانی بنه باشت به کشاورزان، گامی جدید با بهره بری بیشتر برداریم.

وی خاطرنشان کرد: در اکثر مواقع خرابی رولبرینگ این الکتروموتورها در سر کوپلینگ اتفاق می افتاد که باتوجه به بالابودن قیمت این نوع رولبرینگ ها و شرایط کنونی اقتصادی بر آن شدیم تا جایگزین مناسبی برای این مهم ایجاد شود.

وی ادامه داد: با بررسی های کارشناسی و فنی و با تکیه بر تجربه  فنی تکنیسین ها و کارشناسان معاونت نگهداری و تعمیرات شبکه ها به عنوان یک کار تحقیقاتی – آزمایشی تصمیم به تعویض نوع بلبرینگ های الکتروموتورها گرفتیم که نتیجه آن استفاده از بلبرینگ (C322-C3) به جای رولبرینگ (U-322-C3) بود .

مدیرعامل شرکت بهره برداری از سد، نیروگاه و شبکه های آبیاری مارون، بهبود عملکرد و کم شدن خرابی رولبرینگ های الکتروموتورها، کاهش هزینه تامین رولبرینگ الکتروموتورها در هر دوره تعمیرات دوسالانه، کم شدن ارتعاشات الکتروموتور و در نتیجه کاهش ارتعاشات منتقل شده، کاهش دمای رولبرینگ ها در هنگام کارکرد و در نتیجه کاهش دمای سیم پیچ و عمر بیشتر عایق و کاهش چشمگیر صدای الکتروموتور را از ویژگی و اهداف تغییر در ساختار بلبرینگ الکتروموتورهای ایستگاه پمپاژ بنه باشت معرفی کرد.

منبع: روابط عمومی شرکت بهره‌برداری از سد، نیروگاه و شبکه های آبیاری مارون
خبرنگار: علیرضا نیکزاد