مدیرعامل شرکت بهره برداری از سد، نیروگاه و شبکه های آبیاری مارون در نشست خبری با اصحاب رسانه بهبهان در سالن جلسات آن شرکت گفت: سدهای خوزستان، در کنترل سیلاب های اخیر نمره قبولی کسب کردند.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، " محمد امین ایزدجو " گفت : آورد سیلاب در حوضه مارون در سال آبی جاری تا کنون یک میلیارد و هفتصد میلیون متر مکعب بوده که با توجه به ظرفیت مخزن این سد (یک میلیارد و صد و پنجاه میلیون متر مکعب)، با مدیریت شبانه روزی مجموعه همکاران شرکت و رهاسازی کنترل شده، توانستیم با کمترین میزان خسارت، سیلاب حوضه مارون را به خوبی کنترل کرده و آبگیری لازم در مخزن سد نیز صورت گیرد.

وی با اشاره به وضعیت کاملا پایدار سدهای استان خوزستان افزود: سیلاب اخیر در حوضه های آبریز سدهای خوزستان که بر اثر بارش های کم سابقه در خوزستان و استان های مجاور رخ داد، به بهترین شکل ممکن توسط مجموعه سدهای خوزستان مهار و سدها نمره عالی قبولی را در کنترل سیلاب ها گرفتند.

ایزدجو، درخصوص ممنوعیت کشت با توجه به وضعیت خوب منابع آب در سد مارون، خاطرنشان کرد: تا کنون دستورالعمل جدید کشت صادر نشده، ولی در شرایط فعلی که وضعیت منابع آب در سد مارون در شرایط خوبی قرار دارد، قطعاً ممنوعیت های کمتری را در مقایسه با سال های قبل شاهد خواهیم بود ولی برخی کشت های پرمصرف باز هم با ممنوعیت کشت مواجه هستند.

مدیرعامل شرکت بهره برداری مارون پیرامون اقدامات و کمک های مجموعه این شرکت در امداد رسانی به مناطق سیل زده و مهار سیلاب در استان خوزستان ، تصریح کرد: همکاران ما در سازمان آب و برق خوزستان و شرکت های تابعه با پشتیبانی شرکت بهره برداری مارون توانستند طی چهار روز تلاش شبانه روزی، کانال چمران را که آب سد کرخه را با دبی خروجی 130مترمکعب بر ثانیه به شهراهواز انتقال می داد را مسدود کنند و از ورود سیلاب و خطر آبگیری و تخلیه ۵ منطقه شهر اهواز جلوگیری کنند.

وی با بیان این که از ابتدای سیلاب تا کنون ۲۰ تریلی بلوک نیوجرسی، ۷ تریلی سنگ لاشه، ۹ تریلی لوله فولادی قطر ۲۰۰۰ میلی متر، ۲ دستگاه بیل زنجیری، ۲ دستگاه کامیون کمپرسی و مبلغ ۳۱ میلیون تومان کمک های نقدی پرسنل شرکت بهره برداری مارون به مناطق سیل زده ارسال شده است تاکید کرد: این شرکت تا پایان بحران سیلاب در کنار مردم عزیز مناطق سیل زده حضور خواهد داشت.

محمد امین ایزدجو، در تشریح وضعیت فعلی آبگیری سد مارون گفت: در حال حاضر ورودی آب به سد مارون ۱۲۰ متر مکعب بر ثانیه و میزان خروجی آب از سد نیز ۵۷ متر مکعب بر ثانیه است، و نیروگاه سد مارون هم در مدار قرار دارد؛  میزان آب ذخیره شده فعلی در سد مارون یک میلیارد و پنجاه میلیون متر مکعب است، که با ادامه روند آبگیری به امید خدا تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری، حجم کامل سد مارون را پر خواهیم کرد.

وی با اشاره به کسب مقام نخست سد مارون در بازدیدهای نوروزی در بین مجموعه سدهای استان خوزستان، تعداد بازدیدهای نوروزی از مجموعه سد و پلاژ مارون از دوم تا شانزدهم فروردین ماه را، ۲۳۱۰۰۰ نفر اعلام کرد و گفت: این رقم در مقایسه با سال قبل ۹درصد افزایش داشته و این در شرایطی بوده که به علت بارندگی و لغو بازدید ها، این رقم می توانست افزایش بیشتری داشته باشد.

مدیرعامل شرکت بهره برداری از سد، نیروگاه و شبکه های آبیاری مارون در پایان این نشست با اشاره به پایداری کامل سدهای استان خوزستان گفت: مردم به شایعات توجه نداشته باشند و اخبار را فقط از رسانه های معتبر و درگاه های سازمان آب و برق خوزستان دنبال نمایند.

 

منبع: روابط عمومی شرکت بهره‌برداری از سد، نیروگاه و شبکه های آبیاری مارون
خبرنگار: علیرضا نیکزاد