به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، الماس سنایی ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص شاخص های جهانی و کشوری آب و مقایسه آمار بارندگی در چند سال آبی گذشته، دلیل کاهش محسوس ذخایر آبی در مخزن سد مارون را، کم بارشی در زمستان سال گذشته عنوان کرد.

وی افزود: این نشست با هدف آگاهی و اطلاع رسانی درخصوص وضعیت تامین آب کشت های دائم و سالیانه شبکه های تحت پوشش شرکت بهره برداری مارون و ممنوعیت کشت های پرمصرف در تابستانه 1400 براساس مصوبه مدیریت بحران استانداری و نحوه رها سازی آب از سد مخزنی و تامین آب اراضی تحت پوشش، برگزار شد.

وی با اشاره به وضعیت بحرانی و اضطراری مخازن آب سدها در سطح استان، افزود: اهمیت آب و بحث صرفه‌جویی در منابع آب، به عنوان یکی از مباحث جدی و چالشی در سطح کشور، نیازمند برنامه‌ریزی جدی است.

مدیرعامل شرکت بهره برداری مارون، حوضه آبی مارون را از حوضه های بحرانی استان خوزستان برشمرد و تصریح کرد: کمبود منابع آبی، عدم بارش های مناسب و موثر در زمستان سال گذشته در سطح حوضه مارون در 30 سال گذشته بی سابقه بوده است.

سنایی با بیان اینکه بالا بردن سطح آگاهی های عمومی در زمینه مصرف بهینه آب که مهمترین عامل به وجود آورنده عزم همگانی در کاهش مصرف است و این مهم با آموزش و اطلاع رسانی محقق می گردد، اظهار امیدواری کرد: لطف خدا شامل حال همه ما و کشاورزان شود و در فصل آبی سال جدید (مهرماه) شاهد بارندگی های نرمالی باشیم.

وی در پایان یادآور شد: استفاده بهینه و صرفه جویی در مصرف آب نوعی شکرگزاری از نعمت های خداوند است که می توان از تریبون نماز جمعه به عنوان فرصتی مغتنم برای ترویج فرهنگ صرفه جویی، اصلاح الگوی مصرف و همچنین دعوت کشاورزان به بهره مندی از سیستم های نوین آبیاری بجای سنتی استفاده کرد.

منبع: روابط عمومی شرکت بهره‌برداری از سد، نیروگاه و شبکه های آبیاری مارون