معاون پژوهشی دانشکده مهندسی علوم آب دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: توجه به مبحث آب مجازی و برنامه ریزی برای مدیریت آن در حل و رفع و مدیریت بحران آب در کشور ضروری است.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، دکتر "منا گلابی" در کارگاه آموزشی "آب مجازی و اهمیت آن در چرخه آبی" افزود: آب مجازی میزان آبی است که یک کالا و یا یک فرآورده کشاورزی در فرآیند تولید مصرف می کند تا به مرحله تکامل برسد.

وی با بیان اینکه در حقیقت آب مجازی را می توان میزان آبی دانست که برای تولید یک کالا مورد نیاز است، تاکید کرد: در راستای مدیریت بحران آب با برنامه ریزی بر پایه مبحث آب مجازی باید محصولات به اصطلاح کم آب که نیاز کمتری برای تولید نیاز دارند را در داخل تولید و محصولات به اصطلاح پرآب را وارد کنیم.

این استاد دانشگاه استفاده از آب های نامتعارف را یکی از راهکارهای مدیریت کم آبی امروز کشور برشمرد و گفت: کشت گیاهان مقاوم به شوری می تواند در مدیریت مصرف آب موثر باشد.

وی تخصیص آب به حوزه زیست محیطی کشور را ضروری دانست و تصریح کرد: تامین آب نیازهای زیست محیطی در کاهش طوفان های گرد وغبار در منطقه تاثیر گذار است و در دراز مدت نتیجه می دهد.

کارگاه آموزشی "آب مجازی و اهمیت آن در چرخه آبی" با حضور کارکنان و کارشناسان شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان و اداره جهاد کشاورزی دزفول در تالار اجتماعات کوی سوم شعبان دزفول برگزار شد.

منبع: روابط عمومی شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری ناحیه شمال
عکاس: مصطفی شریف
خبرنگار: مسعود پرموز