مدیرعامل شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان با اشاره به برخی شایعات منتشر شده مبنی بر عدم تامین آب محصولات تابستانه دارای قرارداد شبکه آبیاری دز گفت: آبیاری زمین های کشاورزی با رعایت سهمیه تخصیص یافته به شبکه ادامه دارد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان "محمد اسلامی" افزود: طبق مصوبه ستاد خشکسالی استان، در سال جاری بدلیل شرایط کم آبی به میزان 50درصد نسبت به تابستان گذشته، با کشاورزان منطقه شمال خوزستان عقد قرارداد آب صورت گرفته است.

وی با اشاره به عقد قرارداد آب برای بیش از 10 هزار هکتار انواع محصولات تابستانه در امور مشترکان شرکت تاکید کرد: عقد قرارداد آب با رعایت محدودیت کشت اعلام شده، ادامه دارد. 

اسلامی با بیان اینکه منابع آبی استان باید نیازهای شُرب، کشاورزی و محیط زیست را تامین کند گفت: از کشاورزان منطقه انتظار می رود بیش از قرارداد منعقد شده، کشت نکنند تا امکان تامین آب اراضی دارای قرارداد به سهولت فراهم شود.

وی اظهار کرد: ممکن است برخی از کشاورزان فکر کنند در شرایط فعلی می توانند با کشت اضافه تر، از سود اقتصادی کاهش یک محصول در بازار استفاده کنند ولی بدون شک این اقدام دارای ریسک بالائی خواهد بود؛ چرا که بدلیل کمبود منابع آبی و کنترل دقیق سهمیه تخصیصی به مصارف کشاورزی رودخانه دز، امکان تامین آب محصولات فاقد قرارداد وجود ندارد.

این مقام مسئول افزود: کاشت محصول بیش از میزان قرارداد، در واقع شرایطی را فراهم می آورد که برای نیاز آبی این محصول، از آب سایر زمین های کشاورزی دارای قرارداد استفاده شود که قطعاً این موضوع مشکلاتی را برای کشاورزان زیر یک دریچه ایجاد می کند.

اسلامی از کشاورزان تحت پوشش شبکه آبیاری دز خواست هرگونه تخلف از مفاد قراردادهای آب کشاورزی را به شرکت اطلاع دهند.

وی همچنین از کشاورزان خواست اخبار شبکه های آبیاری شمال خوزستان را فقط از طریق رسانه های معتبر و رسمی و نیز کانال "میراب" با نشانی mirabdez در پیام رسان سروش دریافت کنند.

شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان مدیریت شبکه های آبیاری دز و کرخه شمالی را برعهده دارد.

 

منبع: روابط عمومی شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری ناحیه شمال
خبرنگار: مسعود پرموز