معاون فنی و مهندسی شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان، از آغاز عملیات مساحی و سنجش کشت در اراضی کشاورزی تحت پوشش شبکه آبیاری دز خبر داد.  

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "حمید تفرقی"  گفت: گروه های مساحی،  نوع و میزان کشت انجام شده توسط مشترکان را بررسی و کنترل می کنند.

وی با اشاره به محدودیت ها ی منابع آبی در تابستان امسال تاکید کرد: امسال به دلیل محدودیت کشت اعمال شده در قراردادهای تابستانه، حجم کار مساحی اراضی کشاورزی منطقه بیشتر بوده و تلاش می شود دقت لازم در سنجش کشت بیش از پیش به کار گرفته شود.

همچنین مدیر امور مساحی و سنجش کشت این شرکت از مساحی بیش از 83 هزار هکتار از اراضی شبکه آبیاری دز شامل زمین های زراعی مشترکان و شرکت های کشت و صنعت طرف قرارداد و نیز باغات منطقه در فصل پاییز و زمستان سال گذشته خبر داد و گفت: در مجموع  15 هزار هکتار کشت بدون قرارداد و مازاد بر قرارداد در اراضی یاد شده شناسایی شد.

"مسعود قمر"  با اشاره به ضرورت اطلاع مشترک از نحوه  مساحی زمین کشاورزی خود اظهار کرد: در فرایند مساحی و سنجش کشت قراردادهای زمستان و پاییز گذشته بیش از  8200 برگه ابلاغیه سنجش کشت صادر گردید.

به گفته وی 250 درخواست مساحی مجدد مشترکان به امور مساحی و سنجش کشت شرکت واصل شده است، که برای اولین بار  با استفاده از تصاویر ماهواره ای، درستی گزارش مساحی اراضی مورد بررسی قرار گرفت.

امور مساحی و سنجش کشت شرکت بهره برداری شمال خوزستان زمین های زراعی تحت پوشش شبکه آبیاری دز را حداقل سه بار در طول هر سال زراعی با توجه به تفاوت آب بهای محصولات زراعی، کنترل می نماید.

شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان، مدیریت شبکه های آبیاری دز و کرخه شمالی را در وسعتی قریب به ۱۸۰ هزار هکتار برعهده داشته و بیش از ۱۸ هزار مشترک دارد.

منبع: روابط عمومی شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری ناحیه شمال
عکاس: مصطفی شریف
خبرنگار: مسعود پرموز