مدیرعامل شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان نسبت به عواقب تلخ شنا کردن در رودخانه ها و کانال های آبیاری  هشدار داد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "یعقوب کرمی" گفت: با فرارسیدن فصل گرما، شنا در رودخانه های دز، کرخه و کانال های آبیاری افزایش می یابد که بدلیل عدم رعایت نکات ایمنی از یک سو، و از سوی دیگر بخاطر شنا در نقاط ممنوعه، حوادث تلخی رقم می خورد.

وی افزود: معمولا پس از هر حادثه از شرکت بهره برداری شمال خوزستان تقاضای بستن دریچه های سد تنظیمی دز می شود که بدلیل ملاحظات اخلاقی و کاهش آلام خانواده های مصیبت دیده، در دفعات مکرر این کار صورت می گیرد تا پیکر فرد غرق شده کشف شود.

کرمی انجام تغییرات در میزان گشودگی دریچه های سد تنظیمی دز را موجب اختلال در تامین و توزیع آب اراضی کشاورزی منطقه عنوان کرد و گفت: مخزن سد های تنظیمی ظرفیت محدودی دارد  و امکان ذخیره آب به مدت طولانی وجود ندارد؛ لذا بازو بستن های مکرر به خصوص در فصل نیاز آبی محصولات کشاورزی، به مزارع منطقه آسیب می رساند.

وی تاکید کرد: برخی افراد تصور می کنند کانال آبیاری می تواند به عنوان یک استخر مورد استفاده تفریحی قرار گیرد اما از این نکته مهم غافلند که نوع طراحی کانالها با شکل استخر های عمومی کاملا متفاوت است.

کرمی اضافه کرد: شیب بدنه کانالهاخروج شناگران را با مشکل مواجه کرده و خطرغرق شدن راافزایش می دهد و از طرفی بدلیل سرعت زیاد آب در برخی از کانالها و وجود رسوبات بستر کانال در صورت بروز مشکل برای شناگر، امکان خروج از کانال براحتی میسر نبوده و نجات فرد غریق نیز به سختی صورت می گیرد.

این مقام مسئول از همه خانواده ها و مسافران خواست تا در نقاط عمیق وخطرناک رودخانه شنا نکنند و برای شنا به هیچ وجه ازمحدوده تاسیسات سد تنظیمی دز، سد تنظیمی کرخه و کانالهای آبیاری استفاده نکنند.

منبع: روابط عمومی شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری ناحیه شمال
عکاس: مصطفی شریف
خبرنگار: مسعود پرموز