مدیرعامل شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان از افزایش 10 درصدی سطح زیر کشت محصولات زمستانه در شبکه های آبیاری دز و کرخه شمالی خبر داد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان "یعقوب کرمی" گفت: از ابتدای عقد قرارداد آب محصولات زمستانه تاکنون، بیش از 44 هزار و 324 هکتار انواع محصولات زمستانه در سامانه الکترونیکی عقد قرارداد آب زراعی به ثبت رسیده است.

وی بیشترین سطح زیر کشت را مربوط به کشت استراتژیک گندم اعلام کرد و افزود: در مجموع 20 هزار و 730 هکتار محصول گندم در اراضی تحت پوشش شبکه های آبیاری شمال خوزستان به زیر کشت رفته است.

کرمی دلیل افزایش سطوح زیر کشت را کاهش میزان بارندگی امسال نسبت به سال گذشته و تمهیدات پیش بینی شده در شرکت عنوان کرد و افزود: معمولا کشاورزان در به هنگام نیاز آبی مزارع خود جهت ثبت قرارداد خود به امور مشترکین شرکت مراجعه می کنند.

مدیرعامل شرکت بهره برداری شمال خوزستان زمان اوج مراجعات کشاورزان را روزهای پایانی اسفندماه هر سال ذکر کرد و گفت: امسال بدلیل جلوگیری از شیوع کرونا و حفظ سلامت عمومی کشاورزان و کارکنان شرکت، عقد قرارداد آب از 15 اسفندماه متوقف شد.

وی تاکید کرد: با هماهنگی سازمان آب وبرق خوزستان پس از تعطیلات نوروزی فرصت مجددی جهت عقد قرارداد آب محصولات زمستانه و بهاره اعلام خواهد شد و کشاورزان از این جهت نگرانی نداشته باشند.

کرمی پیش بینی کرد در سال زراعی جاری بیش از 50 هزارهکتار از اراضی تحت پوشش شبکه های آبیاری شمال خوزستان به زیر کشت انواع محصولات زمستانه و بهاره برود.

شبکه های آبیاری شمال خوزستان شامل دز و کرخه شمالی  بیش از ۱۸هزار مشترک دارد که در دوفصل زراعی تابستان وزمستان با شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان قرارداد آب می بندند.

منبع: روابط عمومی شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری ناحیه شمال
عکاس: مصطفی شریف
خبرنگار: مسعود پرموز