دستگاه تزریق چسب و گریس پنوماتیکی با دقت تزریق کمینه یک گرم، در سد و نیروگاه کارون3 شبیه سازی شد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "مهرداد محمدیان پور"، کارشناس مهندسی مکانیک ساخت، تولید و سازنده­ این دستگاه در این خصوص گفت: سازندگان اصلی دستگاه فوق شرکت های لینکون آلمان، دوپاگ سوئیس و آمریکا بوده که در حال حاضربه دلیل وجود تحریم تجهیزات نیروگاهی علیه کشور و هزینه بالا امکان انتقال آن میسر نیست.

وی افزود: باتوجه به نیاز مبرم به دستگاه مذکور در نیروگاه کارون3 و بنا به پیشنهاد واحدتعمیرات این نیروگاه، برآن شدم تا این دستگاه را شبیه سازی کنم که با توکل به پروردگار و حمایت مدیرعامل شرکت، این دستگاه تکمیل و به چرخه تعمیر پیوست.

محمدیان پور خاطرنشان کرد: این دستگاه دارای یک پمپ تزریق وسیستم پانل کنترلی بوده که با وجود تنظیماتی که روی تایمر دستگاه جاسازی شده، قابلیت مکش چسپ یا گریس را داشته و به مقدار نیاز به صورت یکسان عملیات تزریق را با دقت تمام انجام می دهد.

وی با اشاره به اینکه درصورت نبود این دستگاه، عمل تعمیرات با مشکلات عدیده ای مواجه می شود، افزود: چنانچه عمل تزریق مواد بدون سیستم مکانیزه صورت پذیرد با توجه به کثرت سوراخ های تزریق در ویچینگ ها، ممکن است مواد به صورت یکسان تزریق نشود که در صورت کم و زیاد شدن مقدار مواد، امکان لقی شینه ها و یا مسدود کردن مجاری هوای استاتور وجود دارد.

محمدیان پور در پایان با بیان اینکه مقام معظم رهبری بارها به امر خودکفایی اهتمام جدی داشته اند، گفت: ما نباید در همه کارهایمان منتظر دستاوردهای دیگران باشیم، بلکه باید با دانش اندوزی و تفکر خلاقانه به دنبال ایده های سازنده باشیم تا در آینده نزدیک بتوانیم نیازمندی های کشورمان را مرتفع کنیم.

منبع: روابط عمومی شرکت تولید و بهره‌برداری سد و نیروگاه کارون 3
عکاس: علی شاولی
خبرنگار: علی شاولی