مدیرعامل شرکت بهره برداری از سد، نیروگاه و شبکه های آبیاری مارون از برگزاری نشست تخصصی بررسی جاذبه های تاریخی، طبیعی و گردشگری بهبهان به میزبانی شرکت بهره برداری مارون در سالن اجتماعات تالار این سد خبر داد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان ، "محمد امین ایزدجو" با بیان این که ظرفیت مخزن سد مارون یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون متر مکعب است ذخیره امسال آن را تا کنون ۸۳۳ متر مکعب اعلام کرد و گفت: در مقایسه با آب ذخیره شده در سال گذشته که ۲۵۰ میلیون متر مکعب بود، شاهد رشد چشمگیر آن هستیم.

وی افزود : در پایان خرداد ماه سال جاری به سبب کمبود منابع آب ناچار شدیم واحد 1 نیروگاه مارون را از مدار خارج کنیم اما خوشبختانه نیروگاه مارون از سوم بهمن ماه دوباره به شبکه برق سراسری متصل شد.

مدیرعامل شرکت بهره برداری مارون از لزوم مدیریت علمی و برنامه ریزی شده "گسترش گردشگری" سدها سخن گفت و تصریح کرد: بیش از 30درصد ظرفیت منابع آب شیرین کشور و حداقل 40 درصد سرمایه وزرات نیرو در بخش آب، درخوزستان متمرکز شده و این استان با دارا بودن بزرگترین سدهای کشور قابلیت استفاده از آن ها را در حوزه گردشگری دارد.

ایزدجو با بیان این که سالهاست توسعه گردشگری صنعتی و ایجاد زیر ساختهای آن در دستور کار مارون قرار دارد، سدهای عظیم خوزستان را منابع تامین آب و انرژی دانست که ازظرفیت بالایی برای رشد و توسعه صنعت گردشگری کشور برخوردارند.

وی گردشگری صنعتی را نوعی گردشگری مشتمل بر دیدار از شرکتها و صنایعی دانست که فعالیت اصلی آنها گردشگری نیست و دیدار از پروسه تولید، ماشین آلات، کاربرد ابزارها و فناوریهای مربوطه را برای گردشگران پر اهمیت معرفی کرد.

ایزدجو گردشگری صنعتی را مبتنی بر مسافرتهای هدفمند، توام با آموزش، مطالعه و بازدید از جاذبه های صنعتی و بهره گیری از پدیده های متنوع آن برشمرد و با اشاره به رتبه سوم ایران در صنعت سدسازی جهان ، ابراز امیدواری کرد: که با اهمیت به مقوله گردشگری سدها و شهرک های گردشگری حاشیه آنها رتبه کشور را از حیث درآمدهای کسب شده از صنعت توریسم ارتقا بخشیم.

منبع: روابط عمومی شرکت بهره‌برداری از سد، نیروگاه و شبکه های آبیاری مارون
خبرنگار: علیرضا نیکزاد