مدیرعامل شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان از اتمام فاز اول عملیات لایروبی کانال اصلی ورودی منطقه شرق شبکه آبیاری دز خبر داد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "محمد اسلامی" گفت: کار لایروبی این بخش از کانال به طول 200 متر به منظور بهبود آبیاری بیش از 35 هزار هکتار از اراضی کشاورزی منطقه شرق رودخانه دز صورت پذیرفت.

وی افزود: بیش از 70 درصد لای موجود در این کانال در 200 متر ابتدایی آن انباشته شده بود که در یک عملیات ضربتی در فرصت محدود پس از بارندگی اخیر و عدم نیاز آبی مزارع، نسبت به تخلیه رسوبات موجود به میزان بیش از 15 هزار متر مکعب اقدام شد.

اسلامی با اشاره به ضرورت تامین آب اراضی این منطقه افزود: علاوه بر زمین های کشاورزی زارعان و باغداران، بخشی از اراضی شرکت های کشت وصنعت شهید بهشتی، شهید رجایی و کارون، مرکز تحقیقات کشاورزی صفی آباد و شرکت فولاد روهینا نیز از طریق کانال های منطقه شرق شبکه دز آبیاری می شود.

به گفته وی در صورت بارندگی مناسب و عدم نیاز آبی مزارع در اولین فرصت، ادامه لایروبی این کانال انجام خواهد شد.

کانال آبرسان منطقه شرق دز به طول 1800 متر شاهراه ورودی کانال اصلی شرق رودخانه دز بوده که  آب رودخانه را به کانال های درجه 1 این منطقه موسوم به E2، E3 و  E4 منتقل می کند.

شبکه آبیاری دز  قریب به 120 هزار هکتار از اراضی حاصلخیز مناطق غرب و شرق رودخانه دز و نیز منطقه سبیلی دزفول را آبیاری می کند.

منبع: روابط عمومی شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری ناحیه شمال
عکاس: مصطفی شریف
خبرنگار: مسعود پرموز