ایستگاه پمپاژ مارد در یک عملیات ضربتی برای اولین بار، پس از سه روز تلاش شبانه روزی متخصصان شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری کرخه و شاوور، با ظرفیت حداکثری وارد مدار شد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "یعقوب کرمی" مدیرعامل شرکت آبیاری کرخه و شاوور با اعلام این خبر گفت: به منظور بهبود کیفیت آب شهرهای آبادان و خرمشهر، پس از تعمیر پست برق ایستگاه، ترانسفورماتورها، سرویس، تعمیر الکتروپمپ ها و پاکسازی شبکه های آشغالگیر توسط متخصصان این شرکت، امکان فعالیت ایستگاه پمپاژ مارد با ظرفیت حداکثری برای اولین بار محقق شد.

وی افزود: با توجه به مشکلات پیش آمده در آب شهرستان های آبادان و خرمشهر و شوری آب، پس از احداث بند خاکی موقت مارد به منظور جلوگیری از ورود آب شور دریا به شهرها و روستاهای آبادان و خرمشهر در زمان "مد" خلیج فارس، به منظور بهبود کیفیت آب و تاکید مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان مقرر شد به صورت ضربتی برای اولین بار، ایستگاه پمپاژ مارد با حداکثر ظرفیت پمپاژ نسبت به تخلیه آب شور و کاهش EC آب ورودی به شهرستان آبادان و خرمشهر و رودخانه بهمنشیر اقدام و از نابودی نخیلات حاشیه رودخانه بهمنشیر جلوگیری شود.

در خلال بازدید معاونت های مطالعات پایه و طرحهای جامع منابع آب و توسعه و بهره برداری سدهای سازمان آب و برق خوزستان از ایستگاه پمپاژ مارد، ضمن بررسی مراحل آماده سازی تاسیسات ایستگاه پمپاژ مارد، از تلاش های شبانه روزی یعقوب کرمی مدیرعامل و پرسنل شرکت کرخه و شاوور تقدیر و بر لزوم پایش لحظه ای میزان شوری آب و سطح آب ورودی در ایستگاه پمپاژ تاکید شد.

ایستگاه پمپاژ مارد یکی از بزرگ ترین ایستگاه های پمپاژ خاورمیانه است که وظیفه تامین آب صنعتی و کشاورزی شهرستان های آبادان، خرمشهر، اروندکنار، مینوشهر و چوئبده در حوزه کارون جنوبی را دارد.

وسعت اراضی کشاورزی پایین دست این تاسیسات در صورت تکمیل طرح های آبیاری و زهکشی افزون بر 32 هزار هکتار است.

ایستگاه پمپاژ مارد که بهره برداری از آن، از سال 1380 آغاز شده، دارای 40 دستگاه الکتروپمپ مستغرق جریان محور بوده و 120 متر مکعب بر ثانیه ظرفیت آبدهی دارد.

منبع: روابط عمومی شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری کرخه و شاوور
عکاس: امير مرادي
خبرنگار: سجاد داريوشي